۰۲۱-۸۷۷۰۰۹۱۳

حکایت موفقیت ۱۰استارتاپ های کارآفرین که با سرمایه شخصی راه اندازی شده اند

حکایت موفقیت  ۱۰استارتاپ های کارآفرین که با سرمایه شخصی راه اندازی شده اند
30 آذر

بسیاری از کارآفرینان مشتاق بر این باورند که برای ساختن یک شرکت موفق لازم است که در مرحله اول از تعدادی سرمایه گذار ریسک­پذیر یا سرمایه گذار فرشته سرمایه جذب کنند. باور آنها براین است که کسب این «حمایت»، برای سرمایه گذاری کافی بر روی تحقیقات و بازاریابی محصولات، حیاتی خواهد بود.

گرچه بی­تردید تامین مالی بیشتر استارت آپ های موفق توسط سرمایه گذاران ریسک­پذیر صورت می­پذیرد، اما این نکته را نیز باید بدانیم که سرمایه برخی از بزرگترین استارتاپ های تجاری (بعضی از آنها اکنون به غول تبدیل شده اند) در زمان شروع به کار توسط خودشان تأمین گردیده؛ اما با گذشت زمان و دستیابی به موفقیت نهایی، سرمایه­گذاران ریسک­پذیر پمپاژ منابع مالی به داخل آنها را آغاز کرده اند.

بیایید نگاهی به آن دسته از استارتاپ های موفقی بیاندازیم که در ابتدای کار سرمایه شان را خودشان تامین کرده بودند و شروع فروتنانه ای داشتند.

استارت آپ های زیادی وجود دارند که کارشان را با سرمایه بسیار اندکی شروع کرده اند و در نهایت به غول تبدیل شده اند. در اینجا، ما در مورد برخی از شرکت های فناوری بحث خواهیم کرد و سپس به حکایت موفقیت آنها خواهیم پرداخت.

۱. گیت هاب GitHub

GitHub یک سرویس هاستینگ منبع ذخیره Git تحت وب است که توسط تام پرستون-ورنر، کریس وانستراث و پی جی هایت تاسیس شده است. بنیانگذاران GitHub، اساسا این استارتاپ را به عنوان پروژه آخر هفته خود جهت رفع لزوم به اشتراک گذاری کد راه اندازی کردند. پرستون-ورنر  پیشنهاد ۳۰۰،۰۰۰ دلاری سهام میکروسافت را رد کرد تا به طور تمام وقت بر روی GitHub کار کند.

هر ۳ بنیانگذار خودشان بودجه هزینه­های دامنه و هاستینگ (میزبانی) را تأمین کردند. امروز GitHub دارای بیش از ۳.۴ میلیون کاربر با ۱۶.۷ میلیون منبع ذخیره (مخزن) است که آن را به بزرگترین هاست یا میزبان کد در جهان تبدیل کرده است.

GitHub در ژانویه ۲۰۰۹ برنده Crunchie (جایزه ای که TechCrunch به منظور تجلیل از جذاب ترین استارت آپ ها اهدا کرد) برای بهترین استارت آپ با بوت استرپ شد.

۲. فیس بوک Facebook

فیس­بوک که بزرگترین پلتفرم شبکه های اجتماعی امروزی است، توسط مارک زاکربرگ، دانشجوی سابق دانشگاه هاروارد، زمانی که او هنوز در هارواد تحصیل می کرد، راه اندازی شد. او با کمک مالی ادواردو ساورین، فیس­بوک را به عنوان یکی از پروژه های سرگرمی خود اجرا کرد.

درابتدا، عضویت در فیس­بوک محدود به دانشجویان هاروارد بود، اما بعدها، آن را به سایر کالج های منطقه بوستون گسترش داد. سپس، به تدریج در اکثر دانشگاه های کانادا و ایالات متحده گسترش یافت.

وی اولین سرمایه گذاری خود را در ژوئن ۲۰۰۴ از پیتر تیل، بنیانگذار PayPal، دریافت کرد. امروزه، فیس بوک با بیش از ۲.۵ میلیارد کاربر فعال ماهانه، بزرگترین شبکه اجتماعی جهان است.

۳. دل Dell

شرکت دل، متعلق به مایکل دل، یک شرکت فناوری رایانه است که کامپیوترها و محصولات و خدمات مرتبط را توسعه، فروش، تعمیر و پشتیبانی می کند.

مایکل دل، شرکت Dell را که در ابتدا به عنوان PCs Limited نامگذاری شده بود، در سال ۱۹۸۴، هنگامی که دانشجوی دانشگاه تگزاس بود، راه اندازی کرد. وی پس از دریافت سرمایه ای به ارزش ۱۰۰۰ دلار از خانواده اش، تحصیلات را رها کرد تا تمام وقت خود را به تجارت جدیدش اختصاص دهد. شرکت وی در همان سال اول، بیش از ۷۳ میلیون دلار درآمد کسب کرد.

در سال ۱۹۸۶، لی واکر، که یک سرمایه دار ریسک­پذیر بود به عنوان رئیس و مدیر عامل به شرکت Dell پیوست.

این شرکت در سال ۱۹۸۸ وارد بورس شد. امروزه دل یکی از بزرگترین شرکتهای فناوری در جهان است.

۴. اپل Apple

حقیقتا کیست که شرکت اپل را نشناسد؟ شرکت اپل، که دفتر مرکزی آن در کوپرتینوی کالیفرنیاست، یکی از معروف ترین شرکتهای چندملیتی است که کامپیوترهای شخصی، نرم افزارهای کامپیوتری و لوازم الکترونیکی مصرفی را تولید می کند.

این شرکت در تاریخ ۱ آوریل ۱۹۷۶ توسط استیو جابز، استیو وزنیاک و رونالد وین برای توسعه و فروش کامپیوترهای شخصی تاسیس شد. وین در سال ۱۹۷۷ سهم خود از این شرکت را به قیمت ۸۰۰ دلار به جابز و وزنیاک فروخت.

این شرکت بودجه اولیه ۲۵۰،۰۰۰ دلاری خود را از مایک مارکولا، سرمایه گذار بسیار ثروتمند، دریافت کرد. این شرکت در ۵ سال اول، شاهد میانگین رشد ۷۰۰٪ و درآمدی که هرچهارماه یک بار دو برابر می شد، بود.

اپل اولین شرکت آمریکایی است که بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد.

۵. سیسکو Cisco

شرکت سیسکو سیستمز، یک شرکت چندملیتی است که دفتر مرکزی آن در سن خوزه، کالیفرنیا، قرار دارد و در زمینه محصولات شبکه و اینترنت فعالیت می کند. «سیسکو» برگرفته از نام شهر سانفرانسیسکو است.

سیسکو توسط یک زوج به نامهای لن بوساک و سندی لرنر، که به عنوان اپراتور کامپیوتر در دانشگاه استنفورد کار میکردند شکل گرفت. روزهای اول کار برای این دو دشوار بود.

در سال ۱۹۸۸ ، دونالد والنتاین، که یک سرمایه دار ریسک­پذیر بود، سرمایه گذاری برروی سیسکو را برعهده گرفت. در ۱۶ فوریه ۱۹۹۰، سهام این شرکت با ۲۲۴ میلیون دلار سرمایه در بازار، عرضه عمومی و به عبارتی وارد بورس شد.

این شرکت د ر سال ۲۰۱۹، درآمد ۵۱.۹ میلیارد دلاری را گزارش کرد.

حکایت موفقیت 10استارتاپ های کارآفرین که با سرمایه شخصی راه اندازی شده اند

۶. مایکروسافت Microsoft

مایکروسافت در ۴ آوریل ۱۹۷۵ توسط بیل گیتس و پاول آلن در آلبوکرک تاسیس شد. آلن نام ‘Micro-Soft’ را پیشنهاد داد، که یک واژه مرکب از دو کلمه میکرو رایانه و نرم افزار است. بیل گیتس، دانشجوی وقت هاروارد، برای تمرکز کامل بر روی این پروژه مرخصی گرفت؛ اما هرگز به هاروارد بازنگشت.

در سال ۱۹۸۰، مایکروسافت در زمینه وارد کردن سیستم عامل میکروسافت به کامپیوترهای IBM به مشارکت با شرکت IBM پرداخت. IBM بابت هر فروش انجام شده ، مبلغی را به عنوان حق امتیاز به مایکروسافت پرداخت می­کرد.

از جمله پرفروش ترین محصولات این شرکت می توان به سیستم عامل Microsoft Windows ، مجموعه Microsoft Office ، Xbox و Bing اشاره کرد. طبق گزارش­های ارائه شده، از ساعت ۲۰۱۹ به بعد، مایکروسافت درآمدی در حدود ۳۴ میلیارد دلار را به عنوان درآمد سالانه جهانی خود گزارش کرده است.

۷. TechCrunch

TechCrunch یک وب سایت پیشرو در زمینه فناوری است که اخبار، فیلم ها و رویدادهایی را درباره آخرین اتفاقات دنیای فناوری اطلاعات (IT)، فناوری، استارتاپ ها و کارآفرینی ارائه می دهد. در سال ۲۰۰۵ توسط مایک آرینگتون، کارآفرین موفق سریالی، به همراه کیت تیر تاسیس شد.

در سال ۲۰۱۰، TechCrunch به AOL فروخته شد. شایعه شده بود که این معامله به مبلغی بین ۲۵ تا ۴۰ میلیون دلار انجام پذیرفت. در آن زمان ، Arrington شخصاً صاحب ۸۵٪ سهام این شرکت بود.

TechCrunch و شبکه وب سایت های آن حدود ۱۲ میلیون بازدید کننده منحصر به فرد دارند، و تعداد بازدید صفحه این شرکت، ماهانه بالغ بر ۳۷ میلیون بازدید است.

۸. eBay

eBay ، با نام اصلی AuctionWeb توسط یک برنامه نویس ایرانی ـ آمریکاییِ متولد فرانسه به نام، پیر امیدیار، در سپتامبر ۱۹۹۵ در اتاق نشیمن خانه وی تأسیس شد.

قرار بود که eBay بازاری برای فروش کالاها و خدماتِ افراد باشد. یکی از اولین کالاهایی که روی آن فروخته شد، چاپگر لیزری شکسته به قیمت ۱۴.۸۳ دلار بود. eBay برای امیدیار یک سرگرمی جانبی بود؛ تا اینکه به دلیل حجم بالای ترافیکی که دریافت کرد، ISP وی از او خواست تا اکانت یا حسابش را ارتقا دهد.

این شرکت در سال ۱۹۹۷، بودجه ای بالغ بر ۶.۷ میلیون دلار از شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر Benchmark Capital دریافت کرد. این شرکت در سال ۱۹۹۸ وارد بورس شد.

در حال حاضر، این شرکت در حال پیش بینی درآمد حدود ۱۶.۰۵ میلیارد دلاری است.

۹. Basecamp

Basecamp یک شرکت SaaS است که برنامه های وب تجارت ـ محور را تولید می کند. این شرکت که در شیکاگو واقع شده است، در سال ۱۹۹۹ توسط جیسون فرید، کارلوس سگورا و ارنست کیم تاسیس شد. در ابتدا به عنوان یک شرکت طراحی وب آغاز به کار کرد، اما پس از سال ۲۰۰۴، تمرکز خود را به سمت توسعه برنامه های وب تغییر داد.

این شرکت از سال ۲۰۰۵ به بعد بسیاری از محصولات نرم افزاری رایگان و پولی را توسعه داده است، اما محصول برجسته آن Basecamp نام دارد که همچنان محبوبیتش را حفظ کرده است. Basecamp یک برنامه مدیریت پروژه است که هم به کسب و کارهای کوچک و هم کسب و کارهای بزرگ کمک می کند کار خود را به طور کارآمد مدیریت کنند.

امروزه بیش از ۱۶ میلیون کاربر در سراسر جهان از Basecamp استفاده می­کنند. این شرکت در سال ۲۰۱۹ درآمد ۲۵ میلیون دلاری را اعلام کرد.

۱۰. Plenty of Fish

Plenty of Fish، که توسط گروه مچ در سال ۲۰۱۵ خریداری شد، یکی از محبوب ترین سایت های دوست یابی آنلاین در جهان است. این وب سایت توسط مارکوس فریند راه اندازی شد و در سال ۲۰۰۴ به کار تمام وقت او تبدیل شد. مارکوس تمام عملیات را از آپارتمان خود انجام می داد تا اینکه در سال ۲۰۰۸ دفتر جدیدی را در ونکوور کانادا راه اندازی کرد.

Plenty of Fish بیش از ۱۵۰ میلیون کاربر در سراسر جهان دارد و روزانه بیش از ۶۰،۰۰۰ کاربر به آن اضافه می شوند. این برنامه به ۱۱ زبان مختلف (برای هر دو دستگاه Android و iOS) در دسترس است. این شرکت درآمدی به میزان ۲.۰۵ میلیارد دلار را در سال ۲۰۱۹ گزارش کرده است.

الهام بگیرید

Plenty of Fish، که توسط گروه مچ در سال ۲۰۱۵ خریداری شد، یکی از محبوب ترین سایت های دوست یابی آنلاین در جهان است. این وب سایت توسط مارکوس فریند راه اندازی شد و در سال ۲۰۰۴ به کار تمام وقت او تبدیل شد. مارکوس تمام عملیات را از آپارتمان خود انجام می داد تا اینکه در سال ۲۰۰۸ دفتر جدیدی را در ونکوور کانادا راه اندازی کرد.

Plenty of Fish بیش از ۱۵۰ میلیون کاربر در سراسر جهان دارد و روزانه بیش از ۶۰،۰۰۰ کاربر به آن اضافه می شوند. این برنامه به ۱۱ زبان مختلف (برای هر دو دستگاه Android و iOS) در دسترس است. این شرکت درآمدی به میزان ۲.۰۵ میلیارد دلار را در سال ۲۰۱۹ گزارش کرده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.