راهنمای جامع

ویزای استارتاپ انگلیس​​

شما با مطالعه این مقاله، پاسخ سؤالات زیر را خواهید دانست:
 • ویزای استارتاپ انگلیس چیست؟
 • ویزای استارتاپ انگلیس مناسب چه افرادی است؟
 • شرایط دریافت این ویزا چیست؟
 • بیزینس‌پلن شما باید دارای چه خصوصیاتی باشد؟
 • چه شرایطی برای تمدید اقامت شما در انگلیس لازم است؟
 • آیا استارتاپ ویزای انگلیس به شما اجازه به همراه بردن خانواده‌تان را می‌دهد؟
 • ویزای استارتاپ انگلیس در چه صورتی به پاسپورت انگلیس منجر می‌شود؟
 • مزیت‌های دریافت ویزای استارتاپ انگلیس چیست؟
 • دریافت این ویزا چه مدت به طول می‌انجامد؟
 • اسمارت‌آپ ویزا در این مسیر چگونه به شما کمک می‌کند؟
 • چگونه می‌توان برای ارزشیابی حرفه‌ای اسمارت‌آپ اقدام کرد؟

این مقاله توسط متخصصان اسمارت‌آپ ویزا و برای استفاده کارآفرینان ایرانی نگارش و منتشر شده است. هرگونه بازانتشار آن بدون مجوز از اسمارت‌آپ ویزا، مورد پیگیری قانونی قرار خواهد گرفت.

ویزای استارتاپ انگلیس چیست؟

ویزای استارتاپ انگلیس، جدیدترین راهکار جذب متخصصان نخبه در ساختار برنامه‌ریزی اقتصادیِ سند رشد و توسعه اقتصادی انگلیس است. انگلیس پیش از این نیز از طریق سری برنامه‌های مهاجرتی همچون TIER1 حضور نخبگان را در این کشور ممکن کرده بود. اما معمولاً برنامه‌های قبلی انگلیس مربوط به دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های انگلیس بود و شامل حال همه نمی‌شد. ویزای استارتاپ انگلیس اما امکان حضور در این کشور برای همه کارآفرینانی که به دنبال راه‌اندازی و یا توسعه یک استارتاپ در عرصه انگلیس و یا فضای جهانی را دارند میسر کرده است. باید اعتراف کنیم که قرار گرفتن در چهارچوب این ویزا کار هرکسی نیست. تیم اسمارت‌آپ ویزا برای تسهیل همین فرآیند، از تجارب خود برای موفقیت شما استفاده خواهد کرد.

ویزای استارتاپ ویزای انگلیس

ویزای استارتاپ انگلیس مناسب چه افرادی است؟

اگر به دنبال راه‌اندازی یک کسب‌وکار نوآورانه در اروپا هستید این فرآیند مناسب شما خواهد بود. بدیهی است که هرچه تجربه بیشتری در اکوسیستم کارآفرینی ایران داشته باشید، شانس موفقیت شما چه در دریافت ویزا و چه در فرآیند راه‌اندازی استارتاپ بیشتر خواهد بود. همچنین اگر شما استارتاپی در ایران دارید که فکر می‌کنید مایلید آن را در انگلیس توسعه بدهید بهتر است از ویزای نمایندگی انگلیس استفاده کنید. این ویزا مخصوص کسانی است که هنوز ایده‌شان را کاملاً عملیاتی نکرده‌اند. هرچند که داشتن یک MVP و یا (نمونه حداقلی) از ایده شما بسیار مفید است.

شرایط دریافت این ویزا چیست؟

استارت آپ ویزای انگلیس

بیزینس‌پلن شما باید دارای چه خصوصیاتی باشد؟

مهم‌ترین سلاح شما برای دریافت این ویزا، طرح کسب‌وکار شماست. مجموعه‌ای از مختصات بیزینس‌پلن آتی شما را در اینجا لیست کرده‌ایم:

پس از نگارش چنین بیزینس‌پلنی باید این طرح به تأیید یکی از ۳۵ نهاد اقتصادی انگلیس برسد. ممکن است در این فرآیند حتی با شما مصاحبه حضوری و یا اسکایپی صورت پذیرد.

بیشتر بدانیم: ویزای استارتاپ کانادا چیست و مناسب چه افرادی می‌باشد؟

چه شرایطی برای تمدید اقامت شما در انگلیس لازم است؟

طول مدت ویزای شما در گام اول دوساله است. پس از گذشتنِ این دوره و به شرط راه‌اندازی استارتاپی که در ابتدا ادعا کرده بودید، شما یک ویزای سه‌ساله دیگر دریافت خواهید کرد.

ویزای استارتاپ ویزای انگلیس

آیا ویزای استارتاپ انگلیس به شما اجازه به همراه بردن خانواده‌تان را می‌دهد؟

شما قادر خواهید بود برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خودتان نیز اقامت انگلیس را دریافت کنید. همسر شما می‌تواند اجازه کار دریافت کرده و به صورت مستقل کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده و یا در جایی استخدام شود. همچنین تحصیل مجانی برای همسر و فرزندان شما در دسترس خواهد بود.

ویزای استارتاپ انگلیس در چه صورتی به پاسپورت انگلیس منجر می‌شود؟

پس از به پایان رساندنِ دوره پنج‌ساله حضورتان در انگلیس، و اگر در مجموع ۴۵۰ روز در خاک انگلیس حضورتان ثبت شده باشد، درخواست برای دریافت پاسپورت انگلیس خواهید کرد. بدیهی است که شما باید امتحان زبان انگلیسی، تاریخ و جغرافیای بریتانیا و حقوق شهروندی را با موفقیت پشت سر بگذارید و در پایانْ پاسپورت انگلیس در انتظار شما خواهد بود.

ویزای استارتاپ ویزای انگلیس

مزیت‌های دریافت ویزای استارتاپ انگلیس چیست؟

در مجموع مزیت‌های ویزای استارتاپ انگلیس بسیار متنوع هستند. به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

دریافت این ویزا چه مدت به طول می‌انجامد؟

از زمان ثبت‌نام شما در هوم‌آفیس یک فرآیند ۳ ماهه در انتظار شما خواهد بود. اما پیش از ثبت‌نام باید بیزینس‌پلن شما را تهیه کرده و تأییدیه‌های لازم را برای آن به دست آورده باشیم که این فرآیند نیز حدود ۳ ماه به طول خواهد انجامید. با این حساب این فرایند حدود ۶ تا ۷ ماه به طول خواهد انجامید.

استارت آپ ویزای انگلیس

اسمارت‌آپ ویزا در این مسیر چگونه به شما کمک می‌کند؟

اسمارت‌آپ عملاً تنها مجری این روش در ایران محسوب می‌شود. تیم ما خود استارتاپی هستند و تجربه خوبی در اجرای بی‌نقص این فرآیند دارند. ما از ابتدا ایده شما را ارزیابی کرده و اگر شایسته این فرآیند باشد آن را عملیاتی می‌کنیم. بیزینس‌پلن شما توسط شرکای تجاری ما در لندن نگارش می‌شود. هرچند که شما در فرآیند آن حضوری فعال خواهید داشت. به شما در آماده‌سازی مدارک دیگر یاری رسانده و شما را آماده مصاحبه می‌سازیم. ما فرآیند اخذ ویزای شما و همراهانتان را نیز مدیریت می‌کنیم و تا پایان در کنارتان خواهیم بود.

حتی اگر ایده شما در ارزشیابی امتیاز نیاورد، به یاری تیم ایده‌پردازان طرف قراردادمان در اروپا، در حوزه کاری خودتان به شما ایده‌های مطلوب را معرفی می‌کنیم.

اما بی‌شک مهم‌ترین توانمندی اسمارت‌آپ ویزا شبکه ارتباطی ما با بیش از ۳۵۰ شتاب‌دهنده، صندوق سرمایه خطرپذیر، فرشته سرمایه‌گذار و انکوبیتور‌های انگلیسی است. بخش مهمی از خدمات ما، پس از دریافت ویزای شما آغاز خواهد شد. به بخش خدمات توسعه کسب‌وکار ما مراجعه فرمایید.

ویزای استارتاپ ویزای انگلیس

چگونه می‌توان برای ارزشیابی حرفه‌ای اسمارت‌آپ اقدام کرد؟

اسمارت‌آپ مایل است زمان و هزینه شما در این فرآیند بیهوده صرف نشود. بر همین اساس، هفته اول هر ماه، نشست‌های بررسی طرح‌های متقاضیان برگزار می‌شود. در این برنامه‌ها متخصصان ما در ایران به صورت حضوری و شرکای ما در لندن به صورت اسکایپی در جلسه ارائه ایده شما حضور خواهند داشت. پیش از حضور در این جلسه و پس از ثبت‌نام، کارشناسان ما فرمی را به شما می‌دهند تا شما خصوصیات طرح خودتان را کامل نگارش کرده باشید.

اگر مایل به شرکت در این جلسات هستید، فرم زیر را پر نمایید تا با شما تماس حاصل شود.

خرین آپدیت (۲۰۲۴): از فرویه ۲۰۲۲ این روش دیگر ارائه نمی‌شود. راهکار جایگزین را از طریق لینک مقاله اینویتور فاندر انگلیس بخوانید.

آنچه در کنارتان به سرانجام خواهیم رساند …

سوالات پر تکرار

کاملا به قدرت طرح کسب و کار شما بستگی دارد. به همین دلیل است که پیشنهاد می‌دهیم بیزنس پلن شما توسط پژوهشگران طرف قرارداد ما تهیه شوند تا توسط همانها مورد دفاع قرار گیرند.

در برخی کشورها تیم بودن یک امتیاز محسوب می‌شود. اما باید در نظر داشته باشید در برخی کشورها که یکی از الزامات تحقق استارتاپ ویزا داشتن سرمایه است، آن هزینه نیز به تناسب افزایش می‌یابد.

در حقیقت این بهترین کار است. البته در آن صورت نیاز به ایجاد تغییراتی در بیزنس پلن خواهیم بود. ما به برخی از متقاضیان پیشنهاد می‌دهیم که از ابتدا برای دو یا سه کشور اقدام کنند. و در نهایت در انتخاب مقصد نهایی خود آزاد خواهند بود.

بله. هرچند که این کار ریسک دریافت استارتاپ ویزا را بالا می برد، اما قابلیت انجام آن هست. ما یک سرویس صرفا مشاوره ای نیز در این خصوص داریم که در تمام فرآیند در کنار شما هست اما به صورت مستقیم درگیر اجرا نیست و بسیار کم هزینه است.

در کشور انگلیس برای این موضوع روش خاصی در نظر گرفته شده است. اما در اغلب کشورهای دیگر استارتاپ آتی شما نمی تواند در اصل در جای دیگری باشد و باید در همانجا راه اندازی شود. اما طبیعتا می‌توانید از زیرساخت فنی خود برای انتشار به زبان جدید استفاده کنید.

هرچند که ما این موضوع را در بیزنس پلن نخواهیم گفت چون یک امتیاز منفی محسوب می‌شود، اما به صورت کلی بله. خیلی از کارآفرین ها از این روش برای کنترل هزینه ها استفاده می کنند.

بله. همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال شما از همان ابتدا همراهتان خواهند بود.

همسر شما قادر به دریافت اجازه کار و شاغل شدن دارد. و فرزندان شما به صورت مجانی اجازه تحصیل را خواهند داشت.

شما به عنوان کارآفرین ویزا دریافت کرده اید و اجازه استخدام شدن نیز دارید.