راهنمای جامع

ویزای EB2 آمریکا

شما با مطالعه این مقاله، پاسخ سؤالات زیر را خواهید دانست:
 • ویزای EB2 آمریکا چیست؟
 • انواع ویزای EB2 به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟
 • ویزای منافع ملی آمریکا (NIW)
 • تاریخ اولویت چیست؟
 • ویزای EB1 در مقابل ویزای EB2
 • کدام گرین کارت را انتخاب کنم؟ EB-1 یا EB-2؟
 • آیا امکان همراهی خانواده در این ویزای EB2 آمریکا وجود دارد ؟
 • آیا گرین کارت EB2 به PREM نیاز دارد؟
 • مدت زمان ویزای EB2 آمریکا چقدر است؟
 • آیا می‌توانم به طور همزمان برای ویزای EB1 و EB2 اقدام کنم؟
 • آیا می‌توانم درخواستم را از EB-2 به EB-1 منتقل کنم؟

این مقاله توسط متخصصان اسمارت‌آپ ویزا  نگارش و منتشر شده است. هرگونه بازانتشار آن بدون مجوز از اسمارت‌آپ ویزا، مورد پیگیری قانونی قرار خواهد گرفت.

ویزای EB2 آمریکا چیست؟

 ویزای EB2  آمریکا یک ویزای مهاجرتی مبتنی بر اشتغال است که منجر به اخذ اقامت دائم آمریکا خواهد شد. اگر عضو مشاغلی باشید که دارای مدرک پیشرفته یا معادل آن هستید، یا به عنوان یک تبعه خارجی توانایی‌های استثنایی دارید، EB2 مناسب شماست.

ویزای EB2 آمریکا

انواع ویزای EB2 به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

 • متقاضیان دارای مدرک پیشرفته دانشگاهی

تعریف: شغلی که برای آن اپلای می‌کنید، باید نیاز به یک مدرک پیشرفته داشته باشد. شما نیز باید چنین مدرکی را یا یک مدرک خارجی معادل آن (کارشناسی یا مدرک معادل خارجی به اضافه 5 سال دوره post-baccalaureate، تجربه کاری پیشرفته در رشته خود) ارائه دهید. باید هر گونه شرایط دیگر را که در گواهی کار مشخص شده است، مطابق با شرایط لازم برآورده کنید.

شرایط: متقاضی باید مدارکی مانند سوابق تحصیلی رسمی که نشان می‌دهد مدرک پیشرفته ایالات متحده یا مدرک معادل خارجی دارد، ارائه دهد. یا می‌تواند سوابق رسمی دانشگاهی را با مدرک کارشناسی در ایالات متحده یا مدرک معادل خارجی نشان دهد. همچنین ارائه نامه‌هایی از کارفرمایان فعلی یا سابق که نشان می‌دهد فرد حداقل 5 سال سابقه کار پس از post-baccalaureate در تخصص خود داشته است. اگر مدرک دکترا مورد نیاز است، باید مدرک دکترای ایالات متحده یا مدرک معادل خارجی داشته باشید.

 • افرادی دارای توانایی استثنایی

تعریف: باید نشان دهید که دارای یک توانایی استثنایی در زمینه‌های علوم، هنر یا تجارت هستید. توانایی خاص به معنای یک مدرک تخصصی است، فراتر از آن چیزی که به طور معمول در این زمینه‌ها وجود دارد. در صورت لزوم هر یک از الزامات مشخص شده در گواهی کار را رعایت کنید.

شرایط: حداقل باید 3 تا از معیارهایی که در ادامه آورده شده است را داشته باشید.

ویزای منافع ملی آمریکا (NIW)

تعریف: اخذ گرین کارت از طریق ویزای منافع ملی آمریکا (National Interest Waiver) یا همان NIW نیز شرایط خاص خود را دارد. اما NIW چیست؟ NIW گزینه‌ دریافت گرین کارت آمریکا برای افراد خاصی است که دارای «توانایی‌های استثنایی» در زمینه علم، هنر، تجارت یا هر حرفه دیگری هستند. تبعه خارجی که به دنبال گرین کارت از روش EB-2 NIW است، درخواست می‌کند که گواهی کارش (Labor Certification) از قانون مستثنی شود، چراکه به نفع ایالات متحده است.

اگرچه مشاغلی که واجد شرایط NIW هستند، توسط قانون تعریف نشده‌اند، اما این ویزا معمولا به افرادی که توانایی استثنایی دارند، ارائه می‌شود. استخدام این افراد در ایالات متحده به نفع این کشور است. کسانی که به دنبال ویزای منافع ملی آمریکا هستند می‌توانند خودشان درخواست دهند. در واقع این افراد نیازی به حمایت کارفرما در آمریکا ندارند. آنها می‌توانند گواهی کار خود را به طور مستقیم به همراه فرم I-140 ، (فرم درخواست مهاجرت برای کارگر تبعه خارجی) به USCIS ارسال کنند.

شرایط: علاوه بر ارائه مدارک تحصیلی پیشرفته یا شواهد توانایی‌های استثنایی (که در بالا توضیح داده شد)، باید 3 معیار نیز رعایت شود. به این ترتیب، USCIS از الزامات جاب آفر و گواهی کار چشم‌پوشی می‌کند.

معیارها

همانطور که گفتیم افراد دارای توانایی‌های استثنایی برای اخذ ویزایEB2 آمریکا، باید حداقل 3 معیار را برآورده کنند. در ادامه با این معیارها بیشتر آشنا شوید:

– سوابق رسمی تحصیلی که نشان می‌دهد شما یک مدرک، دیپلم، گواهی یا جایزه مشابه از یک کالج، دانشگاه، مدرسه یا دیگر موسسات آموزشی در زمنیه توانایی استثنایی خود کسب کرده‌اید.

– مدارکی که حداقل 10 سال تجربه تمام‌وقت در شغل شما را مستند می‌کند.

– مجوز انجام حرفه یا گواهی شغلی و حرفه‌ای فرد متقاضی

– شواهدی که نشان‌دهنده حقوق یا دیگر پاداش‌های خدمات شماست که توانایی خاص‌تان در آن به اثبات می‌رسد.

– عضویت در یک انجمن یا انجمن‌های حرفه‌ای

– قدردانی از دستاوردها و کمک‌های قابل توجه متقاضی به صنعت یا حوزه فعالیت او که توسط همکاران، نهادهای دولتی و سازمان‌های حرفه‌ای یا تجاری انجام شده است.

– سایر شواهد قابل مقایسه در زمینه واجد شرایط بودن فرد نیز قابل پذیرش است.

شرایط ویزای EB2 از طریق NIW

همانطور که پیش از این اشاره شد، برای دریافت گرین‌کارت از طریق NIW سه معیار وجود دارد. در ادامه با این معیارها بیشتر آشنا خواهیم شد.

– تلاش پیشنهادی هم باید شایستگی قابل توجه و هم اهمیت ملی داشته باشد.

– شما موقعیت خوبی برای پیشبرد تلاش پیشنهادی دارید.

– چشم‌پوشی از الزاماتی مانند جاب آفر و در نتیجه گواهی کار باید به نفع ایالات متحده باشد.

برای اتباع خارجی دارای توانایی استثنایی که می‌توانند قدردانی گسترده و اعتبار بین‌المللی خود را نشان دهند یا پرستاران حرفه‌ای و فیزیوتراپ‌های خاص، کارفرما می‌تواند دادخواست را به (USCIS)  ارسال کند تا به عنوان جدول A (در راهنمای سیاستUSCIS ) در نظر گرفته شود.

برای اینکه واجد شرایط اخذ ویزای EB-2 آمریکا باشید، کارفرمایتان باید فرم I-140، را ارسال کند. مگر اینکه برای یک ویزای منافع ملی آمریکا  یا همان NIW درخواست دهید. در این صورت می‌توانید فرم I-140، را خودتان ارسال کنید. از طرف خودت به عنوان بخشی از فرآیند درخواست، کارفرما باید بتواند توانایی پرداخت دستمزد پیشنهادی از تاریخ اولویت را به طور مستمر داشته باشد. کارفرمای شما همچنین می‌تواند از گزارش سالانه، اظهارنامه مالیات بر درآمد فدرال، یا صورت مالی حسابرسی شده برای نشان دادن توانایی خود در پرداخت دستمزد استفاده کند.

تاریخ اولویت چیست؟

فرقی نمی‌کند که گرین کارت EB-1 را دریافت کرده باشید یا  EB-2، باید به تاریخ‌های اولویت اهمیت بدهید. اگر مطمئن نیستید که تاریخ اولویت چیست، در ادامه یک توضیح کوتاه و مختصر در این باره خواهیم داد.

تاریخ اولویت (priority date) روزی است که USCIS (خدمات شهروندی و مهاجرتی ایالات متحده) درخواست گرین کارت شما را دریافت می‌کند. وزارت امور خارجه هر ماه یک بولتن ویزا منتشر می‌کند که تاریخ‌های «اقدام نهایی» را برای هر دسته از گرین کارت‌ها با توجه به کشور مبدا متقاضی توضیح داده است. بنابراین باید بولتن هر ماه را بررسی کنید تا ببینید تاریخ اولویت شما چگونه مطابقت دارد.

زمانی که تاریخ اولویت‌تان به تاریخ اقدام نهایی در گروه‌بندی و کشورتان رسید یا از آن گذشت، تاریخ شما جاری خواهد بود. به این ترتیب می‌توانید وضعیت خود را با ارسال یک دادخواست I-485 تنظیم یا از طریق فرآیند کنسولی اقدام کنید. اگر تاریخ دسته و کشور شما از قبل جاری است، می‌توانید به محض تایید I-140 اقدامات بعدی را انجام دهید.

ویزای EB1 در مقابل ویزای EB2

مهاجرت به آمریکا می‌تواند از طریق مهاجرت مبتنی بر اشتغال (EB) به دست آید. مقوله مهاجرت مبتنی بر اشتغال به زیرمجموعه‌هایی تقسیم می‌شود. این زیرمجموعه‌ها شامل دو دسته ترجیحی EB-1 و EB-2 هستند. هر کدام از این دو نوع ویزا، مدارک خاص مربوط به شرایط خود را در رابطه با الزامات تعیین‌شده نیاز دارند.

در این بخش قصد داریم مزایای ویزای EB1 را با ویزای EB2 مقایسه کنیم:

– توانایی اسپانسرینگ خود: متقاضیان EB-1A برای تشکیل پرونده نیازی به پیشنهاد شغلی ندارند. بنابراین می‌توانند بدون دخالت کارفرما درخواست دهند.

– زمان انتظار کوتاه‌تر: به طور معمول زمان انتظار برای گرین کارتEB-1  بسیار کوتاهتر از EB-2 است. تاریخ‌ها بر اساس تابعیت افراد و کشور محل زندگی آنها متفاوت است. اما EB-1 به دلیل شرایط بیشتر متقاضیان کمتری دارد.

معاف از گواهی کار  PERM: اگر واجد شرایط EB-1 هستید، یعنی نیازی به گذراندن فرآیند گواهی کار PERM ندارید. فرآیند PERM گاهی اوقات می‌تواند دست و پا گیر و طولانی باشد. حتی ممکن است حدود چهار تا شش ماه طول بکشد تا  در وزارت کار آمریکاپردازش شود. اگر پرونده شما یک اخطار بررسی حسابرسی دریافت کند، این روند حتی می‌تواند بسیار طولانی‌تر شود. بنابراین،EB-1  کل فرآیند گرین کارت آمریکا را به میزان قابل توجهی سرعت می‌دهد.

– تشکیل پرونده همزمان: مزیت دیگر این است که بسیاری از متقاضیان EB-1 می‌توانند درخواست‌های  I-140 و I-485 را به طور همزمان ارسال کنند. این مسئله منجر به تصمیم‌گیری سریعتر در مورد کل فرآیند می‌شود. این می‌تواند راه را برای مجوز کار زودهنگام همسر و/یا فرزندان شما هموار کند. به این ترتیب، تا قبل از تایید درخواست گرین‌کارت می‌توانند استخدام شوند.

مزایای EB-2 در مقایسه با EB-1به شرح زیر است:

الزامات ویزای EB-2 نسبتا کمتر از ویزای EB-1 است. این مسئله اخذ ویزای EB2 را به گزینه ساده‌تری برای متقاضیان تبدیل کرده است. در حالی که EB-1، به ویژه در بخش توانایی‌های استثنایی افراد، فقط برای کسانی که بالاترین دستاوردها را در رشته‌های خود دارند، در نظر گرفته شده است.

بنابراین، به طور کلی افراد بسیار بیشتری برای اخذ ویزای EB-2 آمریکا مورد تایید قرار می‌گیرند. همچنین اگر برای EB-2 NIW واجد شرایط باشید، حتی سودمندتر نیز برایتان خواهد بود.

کدام گرین کارت را انتخاب کنم؟ EB-1 یا EB-2؟

انتخاب گرین کارت هر متقاضی به ترجیح او و اینکه آیا شرایط لازم برای هر یک از گروه‌بندی‌ها را فراهم می‌کند یا نه، بستگی دارد. اگر معیارهای ویزای EB-1 آمریکا را دارید، اقدام برای آن نسبت به EB-2 سودمندتر است. اما اگر دستاوردها و تجربه شما در زمینه کاری‌تان در آن سطح نیست، دسته EB-2 می‌تواند بهترین گزینه انتخابی‌تان باشد. از این رو توصیه می‌کنیم که با یک متخصص مهاجرت در این زمینه صحبت کنید تا به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه کمک کند.

آیا امکان همراهی خانواده در این ویزای EB2 آمریکا وجود دارد ؟

اگر درخواست I-140 شما تایید شود، همسر و فرزندان مجردتان که زیر 21 سال هستند، واجد شرایط درخواست وضعیت مهاجرتی E-21 و E-22 هستند.

آیا گرین کارت EB2 به PREM نیاز دارد؟

گرین کارت EB-2 به پیشنهاد کار و گواهی کار PERM نیاز دارد. در شرایط خاص، متقاضی ویزای EB-2 می‌تواند از این قانون مستثنا شود. این در صورتی است که شرایط ویزای EB2 از طریق NIW را داشته باشد. به منظور واجد شرایط بودن، اسناد خاص باید با برنامه EB-2 تکمیل شود.

مدت زمان ویزای EB2 آمریکا چقدر است؟

زمان پردازش ویزای EB-2 به طور معمول در مقایسه با زمان پردازش EB-1 بیشتر طول می‌کشد. چراکه نیاز به ارائه گواهی کار دارد. USCIS سالانه تنها 140 هزار ویزای مهاجرتی مبتنی بر اشتغال ارائه می‌دهد. به همین دلیل، متقاضیانی که در دسته‌های ترجیحی پایین‌تر گرین کارت هستند، به طور معمول مدت زمان قابل توجهی را منتظر می‌مانند. این امر زمان پردازش EB-2 و همچنین اولویت‌های پایین‌تر را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

آیا می‌توانم درخواستم را از EB-2 به EB-1 منتقل کنم؟

این سوالی است که به طور معمول پرسیده می‌شود. به خصوص از سوی کسانی که پیش از این فرم I-140 را برای گرین کارت EB-2 ثبت کرده‌اند. از نظر فنی، راهی برای تغییر درخواست خود به یک گرین کارت دیگر وجود ندارد. با این حال، اگر صلاحیت شما تغییر کرد و شغل جدیدی به دست آوردید که واجد شرایط دریافت گرین کارت EB-1 شدید، ممکن است بتوانید یک درخواست جدید برای EB-1 ارسال کنید. در عین حال، تاریخ اولویت EB-2 خود را نیز حفظ کنید.

اسمارت آپ ویزا در طول مسیر دریافت ویزای EB2 آمریکا چگونه به ما کمک می کند؟

ما از ابتدا شرایط شما را ارزیابی کرده و اگر شایسته این فرآیند باشد آن را عملیاتی می‌کنیم. رزومه شما در صورت علاقه خودتان توسط شرکای تجاری ما در آمریکا بررسی می‌شود. به شما در آماده‌سازی مدارک دیگر یاری رسانده و آماده مصاحبه می‌سازیم. ما فرآیند اخذ ویزای شما و همراهانتان را نیز مدیریت می‌کنیم و تا پایان در کنارتان خواهیم بود.

اگر مایل به شرکت در این جلسات هستید، فرم زیر را پر نمایید تا با شما تماس حاصل شود.

آنچه در کنارتان به سرانجام خواهیم رساند …

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.