رزومه

شما با خواندن این مقاله، مفهوم رزومه را درک کرده و تاریخچه شکل‌گیری آن را خواهید دانست. همچنین، با انواع رزومه‌ها آشنا خواهید شد و در پایان با جداول تشکیل‌دهنده آن روبه‌رو می‌شوید. همچنین به پاسخ پرسش‌های زیر دست پیدا خواهید کرد:

 • مناسب‌ترین گونه رزومه برای من کدام است؟
 • رزومه کوتاه بهتر است یا رزومه بلند؟
 • دقت به کدام موضوعات شانس موفقیت من در ارائه رزومه مطلوب را بالا می‌برد؟
 • رزومه آنلاین بهتر است و یا رزومه آفلاین؟
 • کلیدواژه‌ها چه تأثیری در دیده شدن رزومه من خواهد داشت؟
 • چگونه یک رزومه مطلوب را تهیه کنم؟

تعریف

رزومه سندی است که هر شخص برای نشان دادن سابقه و مهارت‌های خود از آن استفاده می‌کند. رزومه می‌تواند به دلایل مختلف مورد استفاده قرار گیرد، اما اغلب آن‌ها برای کسب اشتغال جدید، استفاده می‌شوند.

یک رزومه معمولی شامل خلاصه‌ای از تجارب کاری مربوطه و تحصیلات است. معمولاً رزومه یکی از اولین مواردی است که همانند یک ابزار کلیدی برای اشتغال استفاده می‌شود. یک کارفرمای بالقوه در مورد جوینده کار، علاقه دارد آن را ببیند و بدیهی است که اگر مورد توجه کارفرما قرار گیرد موجب برگزاری جلسه مصاحبه با داوطلب می‌شود.

رزومه مناسب و تأثیرگذار کلید اشتغال مؤثر و مطلوب قلمداد می‌شود.

کلمه «رزومه» از کلمه فرانسوی résumé به معنای «خلاصه»، آمده است.

در بسیاری از موارد رزومه به یک یا دو صفحه به‌اندازۀ کاغذ A4 یا اندازه کاغذ نامه، محدود می‌شود و فقط آن دسته از تجربیات و صلاحیت‌هایی که نویسنده (داوطلب) تشخیص می‌دهد بیشترین ارتباط و وابستگی را با جایگاه موردنظر دارد، برجسته می‌سازد. رزومه می‌تواند در کوتاه یا طولانی بودن، متفاوت باشد اما همیشه باید اطلاعات تماسی دقیق از جوینده کار را شامل شود. اخیراً یک شبیه‌سازِ استخدام توسط ResumeGo به این نتیجه دست یافت که یک رزومه دو صفحه‌ای در مقایسه با یک رزومه یک صفحه‌ای به احتمال بیشتری منجر به استخدام می‌گردد. رزومه یک ابزار بازاریابی است که محتوای آن باید متناسب با درخواست شغلی فرد باشد یا با برنامه‌های کاربردی که در صنایع خاص طراحی شده است، سازگار باشد.

جویندگان شغل توانستند فرآیند درخواست شغل را تغییر داده و از طریق تماس مستقیم با ایمیل و انبوهی از رزومه‌ها، به کارفرمایان دست یابند. بااین‌حال، ارسال انبوه رزومه‌ها به کارفرمایان می‌تواند بر روی فرصت شغلی متقاضی برای تأمین اشتغال تأثیر منفی بگذارد؛ زیرا ممکن است رزومه موردنظر با آن جایگاه شغلی خاصی که داوطلب درخواست کرده، متناسب نباشد. بنابراین معقول است که برای جایگاه مورد درخواست و واژه‌های کلیدی آن، رزومه خودمان را بهینه‌سازی کنیم. به منظور پیگیری همه تجارب توصیه می‌شود کارفرما یک سند رزومه برجسته و شاخص را تعیین کند، و شرایطی را فراهم آورد که جویندگان شغل توانایی شخصی‌سازی رزومه کاری مناسب را داشته باشند.

پیچیدگی و یا سادگی فرمت‌های گوناگون رزومه، منجر به تولید نتایجی می‌شود که از فردی به فرد دیگر در هر حرفه و صنعتی متفاوت است. رزومه یا CV‌هایی که توسط متخصصان پزشکی، استادان، هنرمندان و افراد دیگر در زمینه‌های تخصصی استفاده می‌شود، نسبتاً طولانی‌تر است.

 تاریخچه

اولین رزومه به لئوناردو داوینچی نسبت داده می‌شود. این رزومه به‌صورت یک نامه، حدود سال ۱۴۸۱ برای یک کارفرمای بالقوه بنام لودویکو اسفورزا (Ludovico Sforza) ارسال شده است. تقریباً ۴۵۰ سال بعد از آن، نوشتن رزومه به‌صورت توصیف کامل یک فرد ادامه یافت و شامل توانایی‌ها و شغل قبلی فرد بود. در اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی ویژگی‌هایی همچون وزن، قد، وضعیت تأهل و مذهب فهرست‌وار در رزومه ذکر شدند. این شکل از نوشتن رزومه تا سال ۱۹۵۰ ادامه داشت و از این تاریخ به بعد رزومه به مقوله‌ای فراتر از کلمات نوشته‌شده روی یک تکه کاغذ گسترش یافت. ازآن‌پس رزومه به امری بسیار ضروری تبدیل شد و اطلاعاتی همچون علایق و سرگرمی‌های شخصی را دربر می‌گرفت. این سبک از نگارش رزومه تا دهه ۱۹۷۰ یعنی آغاز عصر دیجیتال ادامه داشت و ازآن‌پس رزومه ازنظر نوع ارائه و محتوا رویکردی بسیار حرفه‌ای به خود گرفت.

کدام نوع از رزومه متناسب با کار ما هست؟ برای دانستن این موضوع ادامه مقاله را مطالعه کنید.

دانشنامه

 انواع رزومه

 رزومه معکوس ترتیب زمانی

در این نوع رزومه فهرستی از تجارب شغلی داوطلب برمبنای ترتیب زمانی وقوع آن‌ها نوشته می‌شود که این ترتیب زمانی معمولاً ۱۰ تا ۱۵ سالِ قبل را دربر می‌گیرد. موقعیت‌های شغلی قبلی با تاریخ شروع و پایان می‌آیند و شغلی که فرد در حال حاضر به آن مشغول است به‌عنوان آخرین گزینه قرار می‌گیرد. فرمتِ رزومه معکوس ترتیب زمانی، بیشتر توسط افرادی که در نوشتن رزومه حرفه‌ای نیستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این‌گونه، قسمت اصلی رزومه شامل بخش تجربه حرفه‌ای است که از تجربه اخیر فرد شروع می‌شود و براساس وقوع زمانی مشاغل فرد به عقب برمی‌گردد. این نوع رزومه برای اعتبار بخشیدن به تجارب کسب‌شده و درعینِ‌حال برای نشان دادن رشد شغلی در طول زمان و جبران نارسایی‌ها در یک مسیر شغلی مؤثر است. رزومه معکوس ترتیب زمانی به متقاضیانی که در خلاصه شغلشان شکاف‌هایی وجود دارد، توصیه نمی‌شود.

 رزومه عملکردی

در یک رزومه عملکردی مهارت‌ها و تجربه کاری براساس حوزه مهارت یا عملکرد شغلی داوطلب طبقه‌بندی می‌شود. از رزومه عملکردی برای تمرکز بر مهارت‌هایی استفاده می‌شود که خاص آن موقعیت شغلی هستند. این نوع رزومه به‌طور مستقیم بر توانایی‌های حرفه‌ای خاصی تمرکز می‌کنند و از خلاصه سوابق کاری به‌عنوان وسیله‌ای اولیه برای ارتباطات توانایی حرفه‌ای استفاده می‌شود. رزومه عملکردی برای کسانی که در حال تغییر شغل هستند، تاریخچه کاری متنوعی دارند یا تجربه کاری کمی دارند، بسیار خوب است. همچنین برای درخواست‌های شغلی که نیازمند مهارت‌های بسیار خاص یا ویژگی‌های شخصیتی مشخص و روشن هستند، ترجیح داده می‌شود. رزومه عملکردی روش خوبی برای برجسته کردن مهارت‌ها یا تجربه‌های خاص است، به‌خصوص زمانی که آن مهارت‌ها یا تجارب خاص برگرفته از نقشی باشند که ممکن است فرد مدت‌ها قبل برعهده‌گرفته باشد. رزومه عملکردی بجای تأکید بر طول زمان باعث می‌شود که خواننده آن زودتر فرد موردنظر با آن مهارت‌ها را تشخیص دهد.

 رزومه ترکیبی

رزومه ترکیبی بین رزومه عملکردی و رزومه ترتیب زمانی تعادل ایجاد می‌کند. رزومه‌ای که به‌صورت ترکیبی تنظیم شود، با یک فهرست عملکردی از مهارت‌های شخصی آغاز می‌شود و به دنبال آن فهرست کارفرمایان به ترتیب زمانی عرضه می‌شوند. این‌گونه از رزومه تمایل دارد مطالب خود را به هر دو گونه تکرار کند و بنابراین کمتر از دو مورد دیگر استفاده می‌شود.

 رزومه‌های آنلاین

از زمانی که جست‌وجو برای اشتغال و استخدام به‌صورت الکترونیکی درآمد، معمولاً کارفرمایان تنها رزومه‌های الکترونیکی را قبول می‌کنند. همین امر باعث تغییر در سبک نوشتن، خواندن و پردازش رزومه شده است. بعضی از کارشناسان حرفه‌ای به این نکته اشاره می‌کنند که امروزه یک رزومه نوشته‌شده روی برگه، به جای اینکه یک قانون باشد یک مورد خاص محسوب می‌شود و معمولاً مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

در حال حاضر بسیاری از کارفرمایان، رزومه‌های داوطلبان را از طریق موتورهای جست‌وجو پیدا می‌کنند و همین امر سبب می‌شود که در هنگام نوشتن رزومه استفاده از کلیدواژه‌های مناسب به امری مهم برای متقاضیان شغل تبدیل شود. کارفرمایان شرکت‌های بزرگ‌تر از سیستم Applicant Tracking System برای جست‌وجو، فیلتر کردن و مدیریت حجم زیاد رزومه‌ها استفاده می‌کنند. آگهی‌های شغلی ممکن است به صورت مستقیم درخواست کنند که رزومه را به شرکت ایمیل کنند یا از وب‌سایت شرکت بازدید کنند و رزومه را در قالب الکترونیکیِ از پیش آماده، قرار دهند. برخی از این آژانس‌ها رزومه‌ها و اسناد را در فرمت ورد قبول می‌کنند، درحالی‌که دیگران تنها رزومه‌هایی را در قالب HTML یا PDF قبول می‌کنند.

در نظر داشته باشید که برخی از کارفرمایان، تنها رزومه‌هایی مشابه ساختاری را که خودشان در وب‌سایتشان ارائه داده‌اند پذیرش می‌کنند.

در مورد رزومه الکترونیکی عامل دیگری که باید در نظر گرفت این است که رزومه‌ها باید توسط پردازشگرهای زبان طبیعی تجزیه شوند. تجزیه‌کنندگان رزومه شاید بتوانند برخی قسمت‌های محتوای رزومه را تفسیر کنند و قادر به تفسیر بقیه بخش‌ها نباشند. بهترین تجزیه‌کنندگانِ رزومه درصد زیادی از اطلاعات مربوط به محل، اسم و عناوین را درک و تفسیر می‌کنند اما در درک مهارت‌ها و صنایع و دیگر اطلاعات کمتر دقیق هستند. رزومه‌هایی که در قالب استاندارد نوشته شده‌اند و توسط تجزیه‌کنندگان رزومه به درستی تفسیر شده‌اند، به همین ترتیب می‌توانند متقاضیان بیشتری پیدا کنند. یک مزیت رزومه آنلاین در مقایسه با روش‌های سنتی برای کارفرمایان، صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه است و مزیت دیگر آن این است که کارفرمایان دیگر مجبور نیستند رزومه‌ها را از طریق انبوهی از کاغذ‌ها طبقه‌بندی کنند.

دانشنامه

 رزومه‌های اینفوگرافیک، ویدیویی و وب‌سایت

از زمانی که اینترنت از طریق محتوا‌های چندرسانه‌ای شتاب فزاینده‌ای گرفته است، متقاضیان شغلی در جست‌وجوی بهره‌گیری از مزایای این روند، از رزومه سنتی کاغذی و ارسال رزومه با ایمیل فاصله گرفتند. رزومه‌های ویدیویی، اینفوگرافیک و حتی ویدیوهای کوتاه، محبوبیت زیادی به دست آورده‌اند که عمده این محبوبیت در حوزه صنعت‌های رسانه و نوآوری است.

 ساختار رزومه

صفحه رزومه خود را با آیتم‌های زیر پر کنید:

 • اطلاعات شخصی؛
 • گواهینامه و اعتبارات؛
 • خلاصه مهارت و حرفه‌ها؛
 • صلاحیت‌ها و مهارت‌های اصلی؛
 • تجارب حرفه‌ای (تاریخ اشتغال)؛
 • تحصیلات و آموزش؛
 • وابستگی‌های حرفه‌ای؛
 • دسته‌بندی‌های دیگر (مثل: نشریات، فعالیت‌های اجتماعی، نظامی، زبان‌های خارجی و سرگرمی‌های مختلف).

اطلاعات شخصی

نام و نام خانوادگی: ….. ….. ….. …..

آدرس: ….. ….. ….. ….. ….. ….. ….. ….. …..

تلفن ثابت: ….. ….. …..

تلفن همراه: ….. ….. …..

ایمیل: ….. ….. …..

وب‌سایت: ….. ….. …..

لینکداین: ….. ….. …..

تویتر: ….. ….. …..

فیس بوک: ….. ….. …..

 گواهینامه‌ها و اعتبارات (اگر وجود دارد)

عنوان / سال اخذ

خلاصه مهارت و حرفه ها

صلاحیت‌های اصلی/زمینه تخصص

در پایین تمام صلاحیت‌های اصلی و زمینه‌های تخصصی خود را که مربوط به موقعیت شغلی موردِنظر است وارد کنید.

مهارت‌های فنی

ویژگی‌های شخصی/ مهارت‌های نرم‌افزاری

در پایین تمام ویژگی‌های شخصی / مهارت‌های نرم‌افزاری که در موقعیت شغلی موردِنظر مؤثر و مفید است را وارد کنید.

تجربه‌های حرفه‌ای

در زیر تمام موقعیت‌های شغلی فعلی و قبلی را با شروع کردن از جدیدترین موقعیت شغلی، ذکر کنید. اهمیتی ندارد که تا بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال پیش، پیش بروید مگر اینکه تجربه مربوطه شما در این دوره زمانی نشان داده نشود یا پیشرفت موقعیت شغلی که مهم است، لازم به توجه و یادداشت داشته باشد.

شغل ۱. عنوان موقعیت شغلی

اسم شرکت: ….. ….. …..

شهر/منطقه: ….. ….. …..

تاریخ شروع و پایان: ….. ….. …..

نوع سازمان: ….. ….. …..

درآمد: ….. ….. …..

شماره مناطق: ….. ….. …..

تعداد پرسنل: ….. ….. …..

گزارش‌ها و عناوین مستقیم: ….. ….. …..

گزارش‌ها و عناوین مستقیم: ….. ….. ……

حوزه مسئولیت / عملکرد اصلی کار: ….. ….. …..

تمام وظایف شغلی خود را به همراه اینکه هرکدام را در مقابل شرکت یا صنعت استاندارد چقدر خوب انجامش داده‌اید شرح دهید.

به‌طور کامل هریک از دستاورد‌های خود را از لحاظ چالش‌هایی که با آن روبه‌رو شده‌اید، اعمالی که انجام داده‌اید و نتایج نهایی آن شرح دهید.

 • دستاوردها: ….. ….. …..
 • چالش‌ها: ….. ….. …..
 • اعمال اجرا شده: ….. ….. …..
 • نتایج: ….. ….. …..
 • دستاورد ۲: ….. ….. …..
 • چالش‌ها: ….. ….. …..
 • اعمال اجرا شده: ….. ….. …..
 • نتایج: ….. ….. …..
 • و غیره

شغل ۲. عنوان شغلی

اسم شرکت: ….. ….. …..

شهر/منطقه: ….. ….. …..

تاریخ شروع و پایان: ….. ….. …..

نوع سازمان: ….. ….. …..

درآمد: ….. ….. …..

شماره مناطق: ….. ….. …..

تعداد پرسنل: ….. ….. …..

گزارش‌ها و عناوین مستقیم: ….. ….. …..

گزارش‌ها و عناوین مستقیم: ….. ….. ……

تمام وظایف شغلی خود را به همراه اینکه هرکدام را در مقابل شرکت یا صنعت استاندارد چقدر خوب انجامش داده‌اید شرح دهید.

به‌طور کامل هریک از دستاورد‌های خود را از لحاظ چالش‌هایی که با آن روبه‌رو شده‌اید، اعمالی که انجام داده‌اید و نتایج نهایی آن شرح دهید.

 • دستاوردها: ….. ….. …..
 • چالش‌ها: ….. ….. …..
 • اعمال اجرا شده: ….. ….. …..
 • نتایج: ….. ….. …..
 • دستاورد ۲: ….. ….. …..
 • چالش‌ها: ….. ….. …..
 • اعمال اجرا شده: ….. ….. …..
 • نتایج: ….. ….. …..
 • و غیره

تحصیلات و آموزش

موسسه یا دانشگاه / شهر و منطقه / مقطع و رشته / معدل / سال (ها)

عنوان آموزش یا سمینار / اسپانسرها / شهر و منطقه / سال (ها)

وابستگی‌های حرفه‌ای

شامل تمام عضویت‌ها و وابستگی‌های مربوط به موقعیت شغلی موردنظر.

شرکت ها / عضویت یا دفاتر برنامه / سال (ها)

سایر

از این بخش برای دسته‌بندی‌هایی نظیر نشریات، فعالیت‌های اجتماعی، نظامی، زبان‌های خارجی و سرگرمی‌های مختلف، استفاده کنید.

روابط عمومی

روابط عمومی (PR)، تمرین مدیریت گسترده‌ای از اطلاعات بین یک فرد یا یک سازمان (مانند کسب‌وکار، سازمان دولتی یا سازمان غیرانتفاعی) و اجتماع می‌باشد. روابط عمومی ممکن است شامل یک سازمان یا فرد در معرض مخاطبْ با استفاده از موضوعاتی از منافع عمومی و موارد خبری باشد. این مورد روابط عمومی را از تبلیغات به‌عنوان یک فرم ارتباطات بازاریابی متمایز می‌کند. روابط عمومی، ایده ایجاد پوشش برای مشتریان به صورت رایگان به جای تبلیغات و بازاریابی است. اما در حال حاضر تبلیغات بخشی از فعالیت‌های بزرگ‌تر و بیشتر روابط عمومی‌ها می‌باشد.

روابط عمومی، حرفه و یا عمل ایجاد و حفظ حسن نیت عموم مختلف سازمان (مشتریان، کارکنان، سرمایه‌گذاران، تأمین‌کنندگان و…) معمولاً از طریق تبلیغات و دیگر فرم‌های ارتباطی بدون پرداخت است. این تلاش‌ها ممکن است شامل حمایت از هنر، اهداف خیرخواهانه، آموزش و تحصیلات، رویداد‌های ورزشی و سایر مشاغل مدنی باشد.

متخصصان روابط عمومی، روابط را با مخاطبان هدف سازمان، رسانه‌ها، و رسانه‌های تجاری مربوطه برقرار و حفظ می‌کنند. مسئولیت‌های رایج شامل طراحی کمپین‌های ارتباطی، نوشتن گزارش‌های خبری و سایر مطالب برای اخبار، همکاری با مطبوعات، تنظیم مصاحبه‌ها برای سخنگویان شرکت، نوشتن سخنرانی برای رهبران شرکت‌ها، اقداماتی به‌عنوان سخنگوی سازمان، آماده‌سازی مشتریان برای کنفرانس‌های مطبوعاتی، مصاحبه‌های رسانه‌ای و سخنرانی‌ها، نوشتن وب‌سایت و محتوای رسانه‌های اجتماعی، مدیریت شهرت شرکت (مدیریت بحران)، مدیریت ارتباطات داخلی و فعالیت‌های بازاریابی مانند آگاهی از برند و مدیریت رویداد، می‌باشد. موفقیت در زمینه روابط عمومی نیاز به درک عمیق از منافع و نگرانی‌های سهامداران شرکت دارد. روابط عمومی حرفه‌ای باید بداند چگونه به‌طور مؤثر به آن نگرانی‌ها با استفاده از قدرتمندترین ابزارهای تجارت روابط عمومی که تبلیغات است، جهت (پاسخ) دهد.

ایوی لی (Ivy Lee) نخستین تعریف روابط عمومی را در اوایل دهه ۱۹۰۰ منتشر کرد که بیان می‌دارد: «روابط عمومی، یک عملکرد مدیریتی است که نگرش‌های عمومی را بررسی کرده و سیاست‌ها، رویه‌ها و منافع یک سازمان را به گونه‌ای تعریف می‌کند که با اجرای یک برنامه عملی برای کسب درک و پذیرش عمومی دنبال شده است».

در آگوست ۱۹۷۸، انجمن مجمع جهانی روابط عمومی این شاخه را به صورت زیر تعریف می‌کند: «علم هنر و علوم اجتماعی برای تجزیه و تحلیل روندها، پیش‌بینی نتایج وعواقب آن، مشاوره رهبران سازمانی و اجرای برنامه‌های از قبل برنامه‌ریزی شده که به منافع سازمانی و عمومی منجر خواهد شد».

انجمن روابط عمومی امریکا، به عنوان یک انجمن تجاری حرفه‌ای، روابط عمومی را در سال ۱۹۸۲ به صورت زیر تعریف کرد: «روابط عمومی به سازمان و مردم آن کمک می‌کند تا نسبت به یکدیگر متقابلاً انطباق پیدا کنند».

در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، شورای PRSA تعاریفی از روابط عمومی ارائه کرد و اجازه داد تا مردم به یکی از آن سه تعریف نهایی، رأی دهند. تعریف برنده بیان داشت: «روابط عمومی یک فرآیند ارتباطی استراتژیک است که روابط دوجانبه سودمند بین سازمان‌ها و مردمشان را ایجاد می‌کند».

روابط عمومی را نیز می‌توان به‌عنوان مدیریت ارتباطات بین یک سازمان و مردمان آن تعریف کرد. روابط عمومی این است که از حامیان آن در سطح عمومی سخن بگوید و یک پلتفرم سخنوری برای رسیدن به اهدافش و حفاظت از منافع مردم ایجاد کند.

تاریخچه

روابط عمومی یک پدیده در قرن بیستم نیست، بلکه ریشه تاریخی دارد. در بیشتر کتاب‌های درسی، تأسیس دیوان تبلیغاتی را در سال ۱۹۰۰ مطرح کردند که باعث پیدایش تخصص روابط عمومی شد. با این حال، دانشگاهیان شکل‌های اولیه‌ای از نفوذ عمومی و مدیریت ارتباطات در تمدن‌های باستانی، در طول حل‌وفصل مشکلات دنیای جدید، و در جریان جنبش لغو برده‌داری در انگلستان را یافته‌اند. باسیل کلارک (Basil Clark) را به خاطر ایجاد خدماتش در سال ۱۹۲۴ در انگلستان بنیانگذار روابط عمومی مطرح کرده‌اند.

نیمه دوم دهه ۱۹۰۰ دوران حرفه‌ای توسعه روابط عمومی در نظر گرفته شده است. انجمن‌های بازرگانی، مجلات خبری PR، آژانس‌های بین‌المللی PR و اصول علمی برای تخصصی شدن رشته روابط عمومی ایجاد شد.

در اوایل دهه ۲۰۰۰، مطبوعات خدمات خود را عرضه کردند که شروع به عرضه مطبوعات رسانه‌های اجتماعی شد. Cluetrain Manifesto کسی که تأثیر رسانه‌های اجتماعی را در سال ۱۹۹۹ پیش‌بینی کرد، در زمان خود بحث‌برانگیز بود، اما تا سال ۲۰۰۶ تأثیر رسانه‌های اجتماعی و فناوری‌های اینترنتی جدید به‌طور گسترده پذیرفته شد.

روابط عمومی

گونه‌ها

در این قسمت به انواع گونه‌های روابط عمومی می‌پردازیم:

 1. روابط رسانه‌ها: روابط رسانه‌ها همه‌چیز در مورد برخورد با رسانه‌ها است؛ نوشتن اخبار مطبوعاتی، مصاحبه‌های زمان‌بندی‌شده و ارائه کنفرانس‌های مطبوعاتی. هدف ایجاد گزارشی مثبت از شرکت یا محصولات شماست. اساساً شما می‌خواهید که رسانه‌ها تبلیغات شما را رایگان انجام دهند.
 2. روابط اجتماعی: مأمورین تعامل اجتماع برای توسعه روابط شرکت با جامعه محلی (نه زیاد محلی) کار می‌کنند. دلیل انجام این کار عبارت‌اند از:

* حمایت محلی از یک پروژه، مانند ساخت یک کارخانه تولیدی جدید؛

* چیزی را پس دادن که شهرت اخلاقی شرکت را بهبود و توسعه می‌بخشد؛

* علاقه‌مند کردن افراد در محصولات و خدمات خود؛

* تغییر ذهنیت مردم در مورد مسئله.

برای اینکه یک افسر تعامل اجتماعی شوید باید بدانید که مردم در جامعه چگونه فکر می‌کنند و عمل می‌کنند، و چگونه به بهترین نحو با آن‌ها تعامل برقرار کنیم ـ چه از طریق اجرای رویداد‌ها، بازدید از مدارس و یا نوشتن خبرنامه. شما باید سازمان‌یافته، مستقیماً درک‌کننده، مشتاق و استراتژیک باشید.

 1. مسئولیت اجتماعی و گروهی: روابط عمومی مرتبط با مشارکت اجتماعی است که شهرت شرکت را برای اخلاق، مسئولیت زیست‌محیطی، و کارهای جامعه و خیریه بهبود می‌بخشد. این ناحیه از PR می‌تواند به‌شدت بر شیوه‌های کسب‌وکار سازمان تأثیر بگذارد.
 2. امور مردمی: امور مردمی، در مورد گرفتن دولت در کنار شماست. شما نیاز دارید که با یک وزیر ارتباط برقرار کنید، آن‌ها را نسبت به پرونده خود متقاعد کنید و اطلاعاتی را به آن‌ها ارائه کنید تا بتوانند با اطمینان دربارۀ مسائل شما صحبت کنند و از حق شما دفاع کنند. متخصصین امور عمومی برای برقراری ارتباط با دولت و سایر سازمان‌ها تلاش می‌کنند. آن‌ها باشخصیت، سرسخت و گاهی آب‌زیرکاه هستند.
 3. مدیریت بحران: زمانی که اتفاقات ناگواری نظیر اعتصابات روی می‌دهد مدیریت بحران، نوعی روابط عمومی‌ست که به آن احتیاج خواهید داشت. مثلاً یک محصول معیوب به درستی کار نکند، یک مخزن نفتی سرریز شود، کارمند شرکت به‌خاطر خطایی متهم شود، یا مدیر عامل شرکت به دلیل نارضایتی عمومی متهم شود. این موارد می‌تواند شهرت شرکت را خراب کند و باید سریعاً حل شوند.
 4. رسانه‌های اجتماعی: بسیاری از شرکت‌ها از کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی به‌عنوان یک نوع بازاریابی استفاده می‌کنند، اما رسانه‌های اجتماعی نیز دارای پتانسیل بسیار بالایی در زمینه‌های روابط عمومی هستند. بعضی از بزرگ‌ترین موفقیت‌ها (و فاجعه‌ها)ی یک شرکت می‌تواند در رسانه‌های اجتماعی اتفاق بیفتد. این مکانی است که تعاملات شما با یک مشتری برای کل جهان قابل مشاهده است.
 5. روابط کارمندان: این موضوع به عنوان بخشی از روابط عمومی داخلی شناخته می‌شود. روابط کارمندان، حرفه ایجاد دیدگاه مثبت در کارمندان از شرکتی که در آنجا کار می‌کنند، می‌باشد؛ و هدفش این است که آن‌ها را راضی، باانگیزه و وفادار نگه دارد. کار روابط کارمندان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

* سازماندهی رویدادهای کارمند؛

* ایجاد خبرنامه‌های داخلی و ارتباطات دیگر؛

* حل اختلافات؛

* ارتباط با اتحادیه‌ها؛

* کمک به مدیران خط تولید تا روابط خود را با تیمشان بهبود و توسعه بخشند.

 1. ارتباطات و بازاریابی منسجم: ارتباطات و بازاریابی منسجم (IMC) دقیقاً یک شکل از روابط عمومی نیست، بلکه رای است تا تمام فعالیت‌های خود از تبلیغات، تا روابط رسانه‌ای، و یا ارتباطات داخلی را انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که یک پیغام منسجم و همسو ارائه می‌دهید که تمام استراتژی‌های شما را دربر می‌گیرد.

روابط عمومی

ساختار صنعت PR

عملکرد PR به‌وسیلۀ یک واحد روابط عمومی در یک شرکت یا توسط آژانس خارجی انجام می‌شود. کسب‌وکارهایی که دپارتمان روابط عمومی در درون سازمان دارند، اغلب بسیار بزرگ هستند و می‌توانند منابع قابل توجهی را برای روابط عمومی بلندمدت اختصاص دهند. بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های کوچک از آژانس‌ها استفاده می‌کنند و برای تخصص و خلاقیت آن‌ها هزینه می‌کنند. شکل زیر ساختار صنعت روابط عمومی (PR) را نشان می‌دهد.

روابط عمومی