۰۲۱-۸۷۷۰۰۹۱۳

حق ثبت اختراع چیست؟

حق ثبت اختراع چیست؟
۱۴ دی

خواه فناوری جدیدی را خلق کرده باشید، خواه محصولات یا فرایندهای شناخته شده را بهبود بخشیده باشید، باز هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط ثبت اختراع خواهید بود.

حق ثبت اختراع در مورد فناوریهایی که به تازگی خلق شده اند و یا بهبود محصول یا فرآیندهای موجود اعمال میشود. حق ثبت اختراع با پشتیبانی قانونی و برای مدتی محدود، حق انحصاری ساخت، استفاده و فروش اختراع را فراهم می کند. به این ترتیب، ثبت اختراع پاداشی است برای ابتکار و نوآوری.

ارزشمند بودن حق ثبت اختراع

حمایتهای مرتبط با ثبت کردن انواع اختراعات، در کشور یا منطقه صادر کننده اعمال می شود. بطور مثال در کشور کانادا، حق ثبت اختراع به مدت 20 سال از تاریخ ثبت معتبر است. حق ثبت اختراع می تواند بسیار ارزشمند باشد چراکه می توانید آن را به فروش برسانید، یا مجوزی برای آن صادر کنید و یا از آن به عنوان یک دارایی جهت جذب سرمایه از سرمایه گذاران استفاده کنید.

در ازای دریافت این مزایا، لازم است در هنگام ثبت اختراع توضیحات کاملی از اختراع مورد نظر ارائه دهید. این امر به غنای دانش فنی در سراسر جهان کمک می کند. جزئیات درخواست¬های ثبت اختراع ثبت شده، به مدت 18 ماه محرمانه هستند و پس از آن در دسترس عموم قرار می گیرند.

شرایط ثبت اختراع

برای اینکه بتوانید واجد شرایط ثبت اختراع باشید، اختراع شما باید:

اختراع می تواند:

شرایط ثبت اختراع

اعطای حق ثبت اختراع به اولین متقاضی

اولین متقاضی ثبت درخواست ثبت اختراع حق دریافت حق ثبت اختراع را دارد. پس از اتمام اختراع، در صورتی که شخص دیگری نیز بر روی همان موضوع کار می کند، می بایست در اسرع وقت نسبت بازگشایی فایل ثبت اختراع اقدام کنید.

هرگونه افشای عمومی یک اختراع قبل از ثبت آن می¬تواند اخذ حق ثبت اختراع را غیرممکن سازد. در کانادا و ایالات متحده استثنائی در این زمینه وجود دارد، به این صورت که اگر افشای عمومی یک اختراع توسط خود مخترع یا کسی صورت گرفته باشد که کمتر از یک سال قبل از بازگشایی فایل درخواست ثبت اختراع، توسط مخترع مزبور از اختراع آگاه شده باشد، این مسئله مانع از ثبت اختراع نخواهد شد.

لطفا توجه داشته باشید که در برخی از کشورها، افشای اختراع برای عموم (در هر نقطه ای از جهان) قبل از بازگشایی فایل درخواست ثبت اختراع، در بسیاری از موارد ممکن است مانع از ثبت اختراع شود.

بیشتر بخوانید: ویزای استارتاپ کانادا

کارگزار ثبت اختراع

اکثر کارشناسان درخصوص این موضوع که مخترعین می بایست به دلیل پیچیدگی¬های قانونی ثبت اختراع، از خدمات کارگزار ثبت اختراع استفاده کنند، اتفاق نظر دارند. در حقیقت، بیش از 90 درصد از درخواست های ثبت اختراع با پشتیبانی یک کارگزار ثبت می¬شوند. لذا شما میتوند از تیم متخصص اسمارت آپ برای ثبت اختراع خود کمک بگیرید.

بطورمثال درجدول ذیل اختراع ثبت شده برتر در سال مالی 2019 تا 2020 را مشاهده مینمایید:

(Top 10 patentees (fiscal year 2019 to 2020

Patentee

Number of patents granted

HALLIBURTON ENERGY SERVICES, INC

448

GENERAL ELECTRIC COMPANY

183

THE BOEING COMPANY

129

SNECMA

111

NISSAN MOTOR CO., LTD

101

HUAWEI TECHNOLOGIES CO., LTD

94

THE PROCTER & GAMBLE COMPANY

93

QUALCOMM INCORPORATED

91

SAMSUNG ELECTRONICS CO., LTD

85

BLACKBERRY LIMITED

70

Rate this post
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.