۰۲۱-۸۷۷۰۰۹۱۳

اکوسیستم استارتاپی فنلاند

اکوسیستم استارتاپی فنلاند
۰۱ اردیبهشت

 

 

  • اکوسیستم استارتاپی فنلاند
  • درباره ناحیه اوسیما
  • اوضاع اکوسیستم استارتاپی فنلاند و آنچه می‌توان از آن انتظار داشت
  • بهترین نقطۀ شروع، برای آن‌ها که ایده‌ای در سر دارند
  • بهترین رویدادها و همایش‌هایی که باید زیر نظر داشت

این مقاله توسط متخصصان اسمارت‌آپ ویزا و برای استفاده کارآفرینان ایرانی نگارش و منتشر شده است. هرگونه بازانتشار آن بدون مجوز از اسمارت‌آپ ویزا، مورد پیگیری قانونی قرار خواهد گرفت.

اکوسیستم استارتاپی فنلاند

از میان تمامی منابعی که یک کارآفرین برای راه اندازی یک کسیب و کار خلاق در بازاری جدید، بدان‌ها نیاز دارد و باید در دسترسش باشند، قرار گرفتن در یک اکوسیستم استارتاپی قدرتمند، می‌تواند بهترین نقطه برای آغاز راه باشد. راهنمای جامع اکوسیستم استارتاپی فنلاند، پیشکش تمام کارآفرینان و مؤسسان پرشوری است که ذهنشان از ایده‌های ناب سرشار بوده و به دنبال موقعیتی می‌گردند تا بذر کسب‌وکار موفق خود را در زمینی مساعد و حاصل‌خیز کشت دهند.

در ابتدا لازم است به نکاتی در باب کلیات اکوسیستم استارتاپی فنلاند و ناحیۀ Uusimaa که شامل Helsinki، Espoo و Vantaa می‌شود اشاره کنیم. پیش از هرچیز لازم به ذکر است کشور فنلاند براساس آمار و ارقام رسمی، شادترین کشور جهان است. از این نکته که بگذریم، کیفیت زندگی و میزان رفاه در کشور فنلاند، امتیاز مثبتی برای ایجاد استارتاپ در این سرزمین محسوب می‌شود. اما اصل مطلب اینست که فنلاند، از لحاظ سایر شاخص‌ها و پارامترهای تأثیرگذار در موفقیت کسب‌وکار، جایگاه بسیار بالایی در جهان دارد. تا آن اندازه که اگر منصفانه به ماجرا نگاه کنیم، آنچه راجع به کیفیت و استاندارد بالای زندگی در فنلاند گفتیم، در برابر سایر عوامل پرشماری که فنلاند را به گزینۀ مهاجرتی ایدئال بدل می‌کنند، چندان به چشم نمی‌آید.

دلایلی چون سهولت دسترسی به اطلاعات و برخورداری از خدمات مشاوره‌ای و دسترسی به راهنمایی‌های لازم، برخورداری از حمایت کامل دولت، دسترسی به منابع مالی و سرمایه‌ای معتبر و تضمین‌شده و برنامه‌های شتابدهی متنوع و پرتعداد، تنها مشتی نمونۀ خروار هستند.

به علاوه، استقرار کسب‌وکار در کشور فنلاند، مسیر شما را برای دسترسی به بازار سایر کشورهای اسکاندیناوی و بقولی Nordic هموار می‌کند. چرا که این کشورها از پیشینۀ تاریخی و فرهنگی در هم آمیخته‌ای برخوردارند و اقتصادشان ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله ویزای استارتاپ فنلاند را مطالعه کنید.

اکوسیستم استارتاپی فنلاند

درباره ناحیۀ اوسیما (Uusima)

شهر هلسینکی پایتخت فنلاند بوده و با در بر گرفتن بیشترین فاکتورهای لازم برای یک اکوسیستم استارتاپی، قطب کسب‌وکار این کشور محسوب می‌شود. با این حال در سال‌های اخیر، هلسینکی دو همراه دیگر را در رکابش می‌بیند که یکی شهر یا بهتر بگوییم هاب اقتصادی «اِسپو» و دیگری شهر پرظرفیت و به سرعت در حال توسعۀ «وانتا» Vantaa است که در کنار دوتای دیگر، ناحیه‌ای اقتصادی را تشکیل داده و بستر دسترسی کسب‌وکارهای نوپا را به تمامی امکانات و زیرساخت‌های لازم فراهم آورده‌اند. به‌خصوص شهر اسپو که در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری در ایجاد یک اکوسیستم استارتاپی پررونق داشته و شانه به شانۀ هلسینکی به یکی از برترین قطب‌های استارتاپی فنلاند بدل شده است.

ناحیۀ اوسیما با در اختیار داشتن تمامی فاکتورهای لازم به‌عنوان یک اکوسیستم استارتاپی تمام‌عیار، یکی از بهترین گزینه‌های ممکن برای پا گرفتن یک کسب‌وکار تازه است. فاکتورهایی از قبیل دانشگاه‌ها، مؤسسات مالی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری، مراکز و مؤسسات حمایت‌گر (مانند مراکز رشد، شتاب‌دهنده‌ها و دفاتر کاری مشترک و غیره) مؤسسات تحقیقاتی، مؤسسات خدماتی (مالی و حقوقی و سایر موارد) و کمپانی‌های بزرگی که در فنلاند و به‌طور خاص در ناحیۀ اوسیما مستقر بوده و مشغول فعالیت هستند.

در این بخش از مطلب سعی می‌کنیم از زوایای مختلف، تمامی آنچه کارآفرینان می‌توانند از اکوسیستم استارتاپی فنلاند انتظار داشته باشند پوشش دهیم. بیشتر سازمان‌ها و شرکت‌هایی که در ادامه معرفی خواهیم کرد در ناحیۀ اوسیما واقع شده‌اند. اما در میانشان تعدادی هم هستند که در سراسر کشور فعالیت می‌کنند و یا با سایر کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا روابط نزدیکی دارند.

اوضاع اکوسیستم استارتاپی فنلاند و آنچه می‌توان از آن انتظار داشت

اکوسیستم استارتاپی فنلاند

ایجاد ارتباط

یک اکوسیستم استارتاپی، در وهلۀ اول فضاییست که افراد همسو و همفکر و استعداد‌ها و تخصص‌ها را گرد هم می‌آورد. پیوستن به چنین فضایی، شانس بنیان‌گذاران و کارآفرینان را برای یافتن افراد مناسب و ایجاد یک تیم ایدئال به شدت بالا می‌برد. طبق همه‌پرسی انجام شده توسط Silicon Valley Bank چیزی در حدود ۹۱ درصد از کارآفرینان مقیم ایالات متحده، پیدا کردن نیروها و استعدادهای مورد نیازشان را در سیلیکون ولی، کاری نسبتاً دشوار و در مواقعی فوق‌العاده چالش‌برانگیز توصیف کرده‌اند. ساز و کار استخدام در ابتدای مسیر رشد و توسعۀ یک کمپانی، با آنچه در یک شرکت جاافتاده و از آب و گل درآمده جریان دارد، تفاوت می‌کند. برای مثال، استارتاپ‌ها افراد را به ندرت براساس میزان دستمزد و یا مزایای درخواستی و یا میزان شهرتی که در بازار کار دارند انتخاب می‌کنند.

از طرفی، کار کردن در یک استارتاپ نوپا که ماهیتاً کم‌ثبات است و تغییرات آن با سرعت بالایی رخ می‌دهند، چالش‌های خاص خود را دارد و یافتن اعضای تشکیل‌دهنده، صرفاً استخدام یک نیروی کار در شرایط عادی نیست؛ بلکه یافتن یک هم‌تیمی وفادار است که بخواهد این مسیر دشوار را در رکابتان باشد و برای کسب‌وکار مورد نظر، آینده‌ای روشن و موفق ترسیم کند.

یک اکوسیستم استارتاپی، بستر و پلتفرمی ارائه می‌کند تا ذهن‌های خلاق و کارآفرین گرد هم آیند و ایده‌ها و تجربیاتشان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. در چنین فضایی است که بنیان‌گذاران می‌توانند با افراد مختلف از زمینه‌های شغلی متفاوت دیدار کرده و از پس این معاشرت‌ها و گفت‌وگوها، میزان تجربه و تخصص آن‌ها را ارزیابی کنند.

دسترسی به سرمایه

یکی از مزایای اکوسیستم استارتاپی فنلاند، ساختن پل ارتباطی میان کارآفرینان و سرمایه‌گذاران است. شبکۀ قدرتمندی که در بطن یک اکوسیستم استارتاپی قرار دارد، می‌تواند عصای دست کارآفرینان باشد و آن‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به منابع سرمایه‌ای متصل کند. فعالیت‌هایی مانند جلسات توجیهی و برنامه‌هایی که توسط شتاب‌دهنده‌ها برگزار می‌شود، مجال مناسبی هستند تا کارآفرینان ایدۀ کسب‌وکارشان را معرفی کرده و با بسیاری از سرمایه‌گذاران و مدیران اجرایی گفت‌وگو کنند.

تبادل دانش

شکست‌ها و ناکامی‌های ریز و درشت، بخش جدایی‌ناپذیری از روند رشد و تکامل یک استارتاپ هستند.

«کارآفرینان بزرگ کسانی هستند که معمولاً بیش از سایرین طعم شکست را چشیده‌اند و با این حال همواره در جست‌وجوی راهکارهای بهتر می‌گردند و از شکست‌های کوچک و موقت ابایی ندارند»

درک اندرسن مؤسس Startup Grind

اکوسیستم استارتاپی فنلاند به شما امکان می‌دهد که شیوه‌ها و متدهای مختلفی را برای پیشبرد کسب‌وکارتان امتحان کنید و نگران پیامدهای نامطلوب و بعضاً عبرت‌آموز آن نباشید. در یک چنین فضایی است که می‌توانید از تجربیات و عملکرد سایر استارتاپ‌ها بیاموزید و اسلوبی را که با کسب‌وکارتان سازگاری بیشتری دارد به کار ببندید. یکی از مزایای یک اکوسیستم پویا همین است که دانش و تجربیات کارآفرینان کارکشته و خاک‌خورده به جوان‌تر‌ها و کم‌تجربه‌ها منتقل می‌شود و آن‌ها را از تجربیات تلخ و تکراری و مصیبت‌های پیش رو مصون می‌سازد. در این محیط می‌توانید در بزنگاه تصمیمات سخت و دشوار، از مشاورۀ یکی از کارشناسان خبرۀ حوزۀ خود بهره‌مند شوید و یا حتی خودتان در مقام مشاور و راهنمای یک کسب‌وکار دیگر برآیید. همین رد و بدل کردن دانش و تجربیات است که قوام این جامعۀ کارآفرینی را بالا برده و کیفیت اعتماد و اتکا را در آن ارتقا می‌بخشد. از سویی دیگر با یک تیر دو نشان می‌زنید و در موازات همرسانی دانش و تجربه‌ای که دارید، ارتباطات خود را در شبکه‌ای از کارآفرینان و متخصصان، عمیق‌تر و محکم‌تر می‌سازید.

کاهش هزینه‌های اولیه

کارآفرینان با بهره‌گیری از امکاناتی که در یک فضای استارتاپی در اختیارشان قرار می‌گیرد، هزینه‌های اولیه را تا حدود زیادی کاهش می‌دهند. امکاناتی شامل دفاتر کاری مشترک، اتاق کنفرانس، اینترنت، وسایل پذیرایی مانند قهوه و چای و نوشیدنی که یا به‌صورت رایگان و یا با هزینه‌ای بسیار ناچیز در اختیار افراد قرار می‌گیرند. یکی از مواردی که برای حفظ پرستیژ و استاندارد حرفه‌ای کسب‌وکار به کار‌آفرینان توصیه می‌شود، این است که تا جای ممکن از آدرس محل کارشان استفاده کنند و از دادن آدرس آپارتمان و یا پارکینگ خانۀ والدینشان خودداری نمایند. این قبیل صرفه‌جویی‌ها در مراحل اولیۀ کسب‌وکار اهمیت بالایی دارند و می‌توانند هزینه‌های عملیاتی را تا جای ممکن پایین آورند. اما باز هم بهتر است که با یک سر و شکل حرفه‌ای و در یک محیط مناسب حل و فصل شوند. هنگامی که این هزینه‌های مقدماتی پوشش داده می‌شوند، کارآفرینان جای مانور بیشتری پیدا کرده و می‌توانند هزینۀ صرفه‌جویی شده را در موارد مهم‌تری چون ایجاد یک محصول تازه و یا جذب تعداد بیشتری از کاربران و مشتریان صرف نمایند.

اخذ اقامت از طریق استارپ در فنلاند

بهترین نقطۀ شروع، برای آن‌ها که ایده‌ای در سر دارند

نام‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم، هر کدام مجموعۀ متفاوتی از فعالیت‌ها را دربر می‌گیرند و کمک می‌کنند تا فرایند راه‌اندازی کسب‌وکار آسان‌تر شود. خواه در قدم‌های اولیۀ تشکیل استارتاپ باشید و خواه در فاز رشد و ارتقای آن به مقیاسی بزرگ‌تر، و یا شرکتی باشید که صرفاً به دنبال موقعیت‌های تازه می‌گردد، می‌توانید با خیالی آسوده روی کمک این نهادها و مجموعه‌ها حساب باز کنید.

 

Aalto Startup Center

آلتو استارتاپ سنتر علاوه‌بر برگزاری رویدادها و نشست‌های معرفی و پرزنتیشن و بقولی چانه‌زنی‌های اولیه‌، برنامه‌هایی را نیز جهت مشاوره و هدایت بیزنس‌ها در منطقۀ اوسیما به اجرا در می‌آورد. در آلتو می‌توانید خدمات استارتاپی مختلفی را در آغاز راه استارتاپ خود دریافت نمایید و نیازی هم نیست که دانشجوی دانشگاه آلتو باشید.

The Shortcut

شُرت‌کات یک مجموعۀ غیرانتفاعی و اجتماع‌محور است که زیر چتر Startup Foundation فعالیت می‌کند. در این مجموعه انواع و اقسام برنامه‌ها، نشست‌ها، گردهمایی‌ها و کارگاه‌های مختلف برای ایده‌پردازی و به اشتراک گذاشتن دانش و تجربیات برگزار شده و افراد برای شروع سفر استارتاپی‌شان آماده می‌شوند.

Founder Institute

فَاوندر اینستیتوت در تمامی بخش‌های یک کسب‌وکار از ایدۀ محصول تا تولید نمونۀ اولیه با تیم‌ها و کارآفرینان همکاری می‌کند. بسیاری از استارتاپ‌های سریع‌الرشد جهان از سرویس‌های FI استفاده کرده و امکانات این مجموعه را برای اموری مثل جذب سرمایه‌، ورود به یکی از شتاب‌دهندگان، ایجاد پایگاه مشتریان بالقوه یا به قولی traction و یا ساختن شاکلۀ تیم بنیان‌گذاران استفاده کرده‌اند. این مؤسسه به‌صورت بین‌المللی فعالیت داشته و شما هم می‌توانید از خدمات ویژه‌ای که در اکوسیستم استارتاپی فنلاند ارائه می‌کند بهره‌مند شوید.

Maria01

ماریا صفر-یک جامعه‌ای در قلب هلسینکی است که در آن با انواع سرمایه‌گذاران یا ونچرکپیتالیست‌ها، کمپانی‌های جاافتاده و توسعه‌یافته و یا سایر اجزای تشکیل‌دهندۀ اکوسیستم استارتاپی فنلاند دیدار کرده و با همکاری و مشارکت یکدیگر، از محیط رقابتی و مسیر پر فراز و نشیبی که پیش روی استارتاپ‌هاست، به سلامت عبور کنید. در واقع این‌طور بگوییم که در Maria01 شما در قلب اکوسیستم استارتاپی کشورهای اسکاندیناوی قرار می‌گیرید و از مزایایی چون آگاهی به چم‌وخم و نقشۀ راه گرفته تا ابزار و امکانات، تا یافتن افرادی که می‌توانند ضامن رشد و توسعۀ کسب‌وکارتان شوند برخوردار شوید.

Helsinki Business Hub

هلسینکی بیزینس‌هاب یک آژانس بین‌المللی فعال در زمینۀ تجارت و سرمایه‌گذاری و توسعۀ کسب‌وکار است. در این مرکز می‌توانید تمام آنچه از راه‌اندازی و توسعۀ کسب‌وکار در Greater Helsinki نیاز است بیاموزید. منظورمان از هلسینکی بزرگ‌تر، خود هلسینکی، وانتا، اسپو، کائونیاینن و سایر بخش‌های منطقۀ اوسیما است.

Startup Sauna

استارتاپ سُونا را می‌توان کانون گردهمایی سرمایه‌گذاران و کارآفرینان و فعالان حوزۀ استارتاپ در اروپای شمالی به شمار آورد. این مرکز در واقع یک سالن صنعتی هزار و پانصد متر مربعی است که درست در مجاورت دانشکدۀ آلتو قرار گرفته و همگان می‌توانند بدون نیاز به هیچ‌گونه عضویت و یا ارتباط قبلی با این مجموعه از آن دیدار کنند. در این سالن که سالانه میزبان صد رویداد مختلف است، انواع کارآفرینان و سرمایه‌گذاران و برنامه‌نویسان و متخصصان از اقصی‌نقاط اروپا شرکت می‌کنند.

ArcticStartup

آرکتیک استارتاپ یک آژانس رسانه‌ای است که در حوزۀ اقتصاد کشورهای شمالی و فرصت‌های کسب‌وکار در آن‌ها تولید محتوا می‌کند. از دیگر فعالیت‌های این مجموعه این است که هر از گاهی به برگزاری و پروموت رویدادهای مختلف در راستای راه‌اندازی استارتاپ‌ها می‌پردازد.

NewCo Helsinki

نیوکو هلسینکی یک نهاد دولتی در فنلاند است که خدماتی را برای رشد و توسعۀ کسب‌وکارها ارائه می‌دهد. خواه به دنبال تأسیس یک شرکت باشید و یا ارتقای کمپانی فعلی‌تان مد نظر باشد، این مجموعه راه و چاه را به شما نشان خواهد داد.

A Grid

اِی گرید (یا اَ گرید) یک جامعۀ استارتاپی در دل دانشکدۀ Aalto است که فضایی پویا و سازنده را برای همگرایی تجربیات، رویدادها و خدمات کارآفرینانه فراهم می‌سازد. این مجموعه هرگونه استارتاپ و شتاب‌دهنده را میزبانی کرده و تا به حال پذیرای نام‌های درشتی همچون European Space Agency و Aalto Startup Center بوده و سابقۀ همکاری با کمپانی جاافتاده و معروفی مانند Fortum را نیز در کارنامه‌اش دارد.

The Hub

دِ هاب پلتفرمی با خدمات کاملاً رایگان بوده که به‌طور خاص برای استارتاپ‌های موسوم به Growth Startups که در زمینۀ روش‌های نوآورانۀ مارکتینگ آنلاین فعالیت می‌کنند به‌وجود آمده است. The Hub شمایی کلی از جامعۀ استارتاپی فنلاند و کشورهای نوردیک را در اختیارتان می‌گذارد. با بهره‌گیری از این پلتفرم می‌توانید اموری مثل استخدام تیم متخصص، ارتباط با سرمایه‌گذاران و یا انتخاب بهترین ابزار مورد نیاز را با سهولتی به مراتب بیشتر مدیریت کنید.

Tribe Tampere

هرچند بخش عظیمی از اکوسیستم استارتاپی فنلاند در شهر هلسینکی جا گرفته است، اما محیط‌های دیگری هم هستند که در شهرهای اطراف به تدریج شکل می‌گیرند و به این قافلۀ پر جنب و جوش می‌پیوندند. یکی از این موارد Tribe Tampere نام دارد که تنها دو ساعت با هلسینکی فاصله دارد. ترایب تَمپر یک جامعۀ استارتاپی آزاد است که به هرچه غنی‌تر شدن اکوسیستم استارتاپی و کارآفرینانۀ شهر Tampere کمک می‌کند. Tribe به مثابه پلتفرمی عمل می‌کند که سازمان‌ها و افراد را متصل ساخته و ارزش افزودۀ قابل ملاحظه‌ای برای جامعۀ کارآفرینی فراهم می‌آورد.

SparkUp

اسپارکاپ یک جامعۀ استارتاپی است که در Turku Science Park واقع شده و خدمات مختلفی را به استارتاپ‌ها و کارآفرینان ناحیۀ تورکو ارائه می‌دهد. در این محیط می‌توانید صفر تا صد کسب‌وکار خود را از ایدۀ اولیه تا تشکیل تیم تا راه‌اندازی و استقرار و توسعۀ آن در سطح بین‌المللی پیش ببرید و به نتیجه برسانید. اسپارکاپ فضایی به وسعت هشتصد متر مربع را همراه با ۹ دفتر کار، یک فضای بزرگ برای برگزاری رویداد، کافه‌تریا و سه اتاق ملاقات در اختیار قرار می‌دهد. علاوه‌بر اینها، یک فضای کاری آزاد و دو اتاق ملاقات دیگر هم بدون نیاز به رزرو اولیه، در اختیار افراد و تیم‌های استارتاپی است.

اکوسیستم استارتاپی فنلاند

بهترین رویدادها و همایش‌هایی که باید زیر نظر داشت

Slush

اسلاش پلتفرمی است که با محوریت دانش‌آموزان و دانشجویان پیش می‌رود و با قصد فرهنگ‌سازی و بهبود پروسۀ کارآفرینی تأسیس شده است. اسلاش در سال ۲۰۱۸ در توکیو، شانگهای، سنگاپور و هلسینکی پایه‌گذاری شد و فعالیت‌های مختلفی را از جمله برگزاری ورک‌شاپ، هکاتون و گردهمایی‌هایی با هدف نت‌ورکینگ، میزبانی و سازماندهی کرد.

Junction

جانکشن پلتفرم جامعی است که انواع و اقسام هکاتون‌ها، رویدادها، سخنرانی‌ها، ورک‌شاپ‌های برنامه‌نویسی و بسیاری رویدادهای مرتبط با حوزۀ فناوری، در تمام طول سال در آن برگزار می‌شود و به‌طور خاص در زمینۀ توسعه اپلیکیشن‌ها فعالیت می‌کند. در چنین رویدادی می‌توانید در معرض بی‌شمار ایدۀ مختلف قرار گرفته و اپلیکیشن خاص خود را خلق کنید.

Kiuas

کیواس یکی از مراکز شتاب‌دهندۀ معروف فنلاند بوده که در سال ۲۰۱۸ جایگاه برترین شتاب‌دهندۀ استارتاپی را از آن خود کرده است. از بوت کمپ‌های آخر هفته گرفته تا ترتیب دادن جلسات ملاقات و جفت و جور کردن کارآفرینان و متخصصان، تا برنامه‌های یک سالۀ مختص به مراکز رشد، همه و همه در کیواس سازماندهی می‌شوند. Kiuas دو برنامۀ محوری و کلیدی دارد یکی کیواس استارت و دیگری کیواس اکسلریتور که هر دو به‌صورت سالانه برگزار شده و هریک به شیوه‌ای متفاوت، آیتم‌هایی مانند مشاوره، مربی‌گری، شبکه‌سازی، دسترسی به ابزار کار و فضاهای کاری رایگان را در اختیار می‌گذارند.

Finland Startup Founder 101

این مجموعه طی سال رویدادهای استارتاپی متعددی برگزار کرده و تازه‌واردان جوان و کم‌تجربه را در معرض کارآفرینان پخته و سرد و گرم چشیده قرار می‌دهد. در این رویدادها می‌توان با مؤسسان و کارآفرینان و سرمایه‌گذاران منطقه‌ای دیدار کرد و به تبادل افکار و ایده‌ها پرداخت و از بهترین‌های هر حوزه نسبت به ایده و طرح خود بازخورد گرفت.

Nordic Founders

این مجموعه کسانی را که به جنبه‌های عملیاتی و اجرایی تأسیس یک استارتاپ یا یک کسب‌وکار کوچک علاقه‌مند باشند آموزش داده و دانش آن‌ها را در زمینه‌هایی مانند حسابداری، تنظیم قرارداد ذی‌نفعان و سهامداران، امور ثبتی، سرمایه‌گذاری و تأمین مالی، امور بیمه و مالیاتی و مواردی از این قبیل بالا می‌برد. این گروه در واقع به منزلۀ یک پل ارتباطی میان کارآفرینان بوده و گفت‌وگوی آن‌ها را در خصوص زیر و بم موارد نامبرده آسان می‌کند.

آنچه در کنارتان به سرانجام خواهیم رساند …

سوالات پر تکرار

هلند با ارائه وام‌های کم‌بهره، کمک‌های بلاعوض و برنامه‌های حمایتی متعدد، از استارت‌آپ‌ها پشتیبانی می‌کند. ابن کشور دارای یک بازار آزاد و رقابتی است که فرصت‌های زیادی برای استارت‌آپ‌ها جهت رشد و توسعه فراهم می‌کند.

استارت‌آپ‌هایی که به دنبال حل مسائل جهانی هستند

 استارت‌آپ‌هایی که از فناوری‌های جدید استفاده می‌کنند.

برای واجد شرایط بودن برای ویزای استارتاپ هلند، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 یک ایده تجاری خلاقانه و نوآورانه داشته باشید. یک تیم قوی و باتجربه داشته باشید. حمایت مالی کافی برای تأمین مالی استارت‌آپ خود داشته باشید.

منابع متعددی برای کمک به استارت‌آپ‌ها در هلند وجود دارد، از جمله:

 برنامه‌های شتاب‌دهنده

 صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر

 سازمان‌های دولتی

بهترین مکان‌ها برای راه‌اندازی استارت‌آپ در هلند عبارتند از:

 آمستردام

 روتردام

 اوترخت

آینده استارت‌آپ‌ها در هلند روشن است. هلند به دلیل تعهد خود به نوآوری، زیرساخت‌های قوی و دسترسی به استعدادها، به طور فزاینده‌ای به عنوان یک مرکز برای استارت‌آپ‌ها در حال تبدیل شدن است.

Rate this post
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.