۰۲۱-۸۷۷۰۰۹۱۳

10 نکته رهبری الهام بخش از دیوید گیلبوا، مدیرعامل واربی پارکر

10 نکته رهبری الهام بخش از دیوید گیلبوا، مدیرعامل واربی پارکر
۲۳ آذر

من به واسطه مجموعه­ جدیدی که وب سایت کامپربلی با همکاری وب سایت  انترپرنور و تحت عنوان «اگر می دانستم، اینگونه رفتار می کردم: دروس رهبری» ارائه کرده است، از امتیاز میزبانی یا هاستینگ چت­های مجازی با مدیران عامل برجسته برندهای بزرگی همون Indeed، Blue Apron، Waze و Dallas Mavericks برخوردار می باشم. در طول این نشستها، از این رهبران خارق­العاده می خواهم که در مورد برخی از درسهای ارزشمندی که درطول بالا رفتن از نردبان موفقیت آموخته اند، صحبت کنند و به ارائه آن دسته از توصیه های عملی شغلی که ممکن است برای سایر کارآفرینان داشته باشند، بپردازند.

اخیراً، برای تهیه ششمین قسمت از این مجموعه، یک گفتگوی عالی با دیو گیلبوا، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت واربی پارکر، و همچنین نیل بلومنتال – که از بنیانگذاران برند تجاری بسیار موفق عینک واربی ​​پارکر هستند، داشتم. گیلبوا و سایر بنیانگذاران این شرکت، ایده درخشان خود را در سال 2009 (هنگامی که هنوز در مدرسه بازرگانی وارتون تحصیل می­کردند) برای پاسخگویی به نیاز واقعیِ بازار به حل روند گران و پیچیده­ی یافتن عینک طبی مناسب، بدون اینکه پول زیادی خرج شود، در سر می پروراندند. اگرچه در آن زمان خرید بسیاری از محصولات به صورت آن لاین به یک امر عادی تبدیل شده بود، اما این مسئله در مورد عینک طبی صدق نمی کرد.

اما حالا در سال 2020، واربی پارکر پیشرو ارائه عینکهای لوکس با قیمت مناسب به مصرف کنندگان آمریکایی است و از تجارت آنلاین موفق و 120 شعبه در سراسر کشور برخوردار است و از طرفی خط جدیدی را نیز به فروش لنزهای Scout این شرکت اختصاص داده است. این شرکت همچنین، به واسطه برنامه «یکی بخر، یکی ببخش» کارهای خوبی را به انجام رسانده و بیش از هفت میلیون عینک برای نیازمندان تهیه کرده است. «از دیدن نیاز بازار تا ایجاد یکی از بهترین و مورد اعتمادترین کسب و کارهایی که در ارتباط مستقیم با مصرف کنندگان قرار دارد»، همان موفقیتی است که هر دانشجوی رشته کارآفرینی دوست دارد مستقیما از زبان آن فرد بشنود.

Comparably نام یک استارتاپ است.

 وب سایت Entrepreneur

Neil Blumenthal

موضوع مرتبط: 5 نکته برای ارزیابی یک برند موفق در عرصه «فروش مستقیم به مصرف کننده» در سال 2020

در حقیقت، داستان اصلی گیلبوا، به عنوان بنیانگذار و مدیر عامل یک شرکت تولید عینک در نوع خود عالی است: او در طول یک سفر دانشجویی به سراسر جهان، متاسفانه عینکش را از دست داد. پس از بازگشت به آمریکا می خواست تلفن جدیدی بخرد و نیاز به تهیه یک عینک جدید داشت. او به من گفت: «درآن زمان، آیفون G3 تازه وارد بازار شده بود. از این رو، به فروشگاه اپل رفتم و این دستگاه جادویی را به قیمت 200 دلار خریدم؛ دستگاهی که همه کارهایی که انجام آنها در سالهای گذشته غیرقابل تصور بود را انجام می داد»، اما مجبور شدم 700 دلار برای خرید یک عینک جدید بپردازم، در حالیکه 800 سال از قدمت فناوری عینک می گذرد».

گیلبوا می دانست که برای رفع این مشکل باید کاری انجام شود و به کشف دیگرانی پرداخت که همان احساس را داشتند (سه همکلاسی مدرسه بازرگانی که بعدها به همراه او شرکت را بنیان نهادند). این کارآفرینان نمی دانستند که بازار را برای همیشه متحول خواهند کرد. حتی همانطور که استارت آپ Game-changing ارزیابی کرده، مأموریت گیلبوا برای کمک به ایجاد جهان بهتر هرگز تغییر نکرده و به ایجاد تغییر همچنان ادامه می دهد. در قسمت ذیل به 10 نکته مهمی که در گفتگوی من با این رهبر خارق العاده مطرح شد، اشاره می کنم:

10 نکته رهبری الهام¬بخش از دیو گیلبوا، مدیرعامل واربی پارکر

1. ارزش مدیریت افراد را دست کم نگیرید

گیلبوا می گوید که در طول دوران تحصیل در مدرسه بازرگانی، یک سری کلاسهای مدیریتیِ انتخابی وجود داشتند که او آنها را انتخاب نکرده بود، اما اکنون می داند که آن کلاسها جزو مهمترین دروس مرتبط با راه اندازی کسب و کار در دنیای واقعی بوده­اند.

2- بنیانگذارانی که یک شرکت را با آنها تاسیس می کنید باید از نظر ارزش ها و چشم اندازها با شما همسو باشند

بنیانگذاران اولیه باید جزو همفکرانی باشند که از نظر رویایی که در سر دارند نیز همراستای شما باشند؛ و درواقع آنها کسانی هستند که عمیقا به یکدیگر باور دارند. گیلبوا می گوید: «وقتی دیگران دلایل عدم امکان موفقیت واربی ​​پارکر را به ما می گفتند، اعتماد و اعتقاد ما به یکدیگر به قدری بود که روحیه خود را نباختیم و و عقب نشینی نکردیم.»

3. به منظور ایجاد انگیزه در مشتریان برای تغییر عادت های قدیمی شان، ارائه چیزی کاملا متفاوت بسیار حائز اهمیت است

بنیانگذاران واربی پارکر می دانستند که اکثر مصرف کنندگان حتی یک بار هم به خرید آنلاین عینک فکر نکرده اند. گیلبوا و همرزمانش مجبور بودند ارزش بسیار بالاتر و تجربه بسیار بهتری را ارائه دهند.

4. قبل از اینکه شرکت شکل بگیرد، همراه با اعضای اصلی تیم خود، به بررسی همه جانبه مسائل بپردازید و در حین انجام ارزیابی ها، همواره آنها را مدنظر داشته باشید

گیلبوا و تیمش، قبل از شروع به کار واربی ​​پارکر در عرصه تجارت آنلاین ، به صورت ماهانه به بررسی همه جانبه مسائل می پرداختند که شامل مکالمات آزاد و صادقانه برای کشف مواردی بود که نیازمند بهینه سازی بودند.

5. هنگامی که استارت اپ شما به حد داشتن چندین نیروی کار رسید، مجموعه ای از ارزش های شرکت که عصاره تفکر اعضای تیم هستند را تدوین کنید.

وقتی کارکنان واربی پارکر به حدود 20 نفر رسید، از آنها خواسته شد تا به بیان ارزشهای راستین خویش بپردازند تا بدینوسیله بتوان ارزشهای شرکت را به طور بالقوه ترسیم کرد. از مجموع 200 پیشنهاد، و پس از بحث و بررسی زیاد، ارزشهای اصلی کسب و کار تعیین شد.

6. با رشد شرکت، حضور در همه جلسات غیرممکن است، بنابراین لازم است در این زمینه اولویت بندی کنید.

بسیاری از بنیانگذاران استارت آپ ها مقید هستند  که در تمامی رویدادهای شرکت حاضر باشند. گیلبوا می گوید نقطه عطف او زمانی بود که شرکت به حدود 200 کارمند رسید و او چاره ای نداشت جز اینکه برای خودش مقرراتی وضع کند که طبق آنها مشخص شود در کدام جلسات باید حضور داشته باشد و در کدام جلسات نیازی به حضور وی نیست. به یاد داشته باشید که اگر ارزیابی­ هایتان موفقیت آمیز باشند، در نهایت افرادی برای شما کار خواهند کرد که در کارشان بهترین هستند. به آنها در انجام کارها اعتماد کنید.

7. براساس نظر گیلبوا، برای رهبر بودن، لازم است سه کار مهم ذیل به انجام برسد:

8. در ابتدای کار خود باید ریسک های بزرگی را متحمل شوید.

در اوایل کار، حتی شکست ها هم فرصت های عظیمی برای یادگیری هستند که راه شما را برای رسیدن به موفقیت هموار می کنند. گیلبوا به ما یادآوری می کند که «همواره گزینه های ایمن دیگری وجود دارند» که در صورت لزوم می توان از آنها استفاده کرد.

9. از ترسیم ارزشهای اصلی خویش نترسید.

ارزشهای اصلی واربی پارکر، قوانین اساسی آن است، و این بدان معناست که این شرکت همواره آماده انجام اصلاحات لازم گاه به گاه است. قانون طلایی این شرکت در ابتدا این بود «با دیگران همانگونه رفتار کنید که مایلید با شما رفتار شود»، اما اکنون این قانون به این صورت تغییر یافته است: «با دیگران همانگونه رفتار کنید که مایلند با آنها رفتار شود». گیلبوا می گوید: «هرچند این تغییر، کوچک است، اما فکر می کنم تغییر بسیار قدرتمندی است که بر اساس همدلی ایجاد شده است.»

10. ساختار مدیرعاملی مشترک برای همه مناسب نیست، اما اگر آنچه برایتان مهم است را اولویت¬بندی کنید، می تواند کارساز باشد.

اکثر رهبران نگاه خوبی به مشارکت در امر کنترل امور ندارند، اما گیلبوا و بلومنتال ثابت می کنند که می­توان این کار را با موفقیت انجام داد. از آنجا که واربی پارکر توسط چند دوست دارای اشتیاق یکسان نسبت به گسترش نام تجاری­ خویش شروع شد، در مورد دو چیز به یکدیگر تعهد دادند: 1- دوستی همواره بر کسب و کار اولویت خواهد داشت و 2- نقش ها و وظایف مدیرعاملی مشترک را به طور مداوم مورد بازبینی قرار خواهند داد تا از منطقی بودن آن مطمئن شوند. این واقعیت که آنها 10 سال بعد از تاسیس شرکت، همچنان به صورت مدیرعاملی مشترک به اداره این شرکت پرداخته اند، گواه محکمی برای شراکت تحسین برانگیز و بدون درنظر گرفتن منافع شخصی توسط آنهاست. لازم به ذکر است که دو بنیانگذار دیگر این شرکت نیز امروزه به عنوان اعضای هیئت مدیره حضور دارند.

وبینار کامل را تماشا کنید تا داستان جذاب تولد و موفقیت واربی ​​پارکر و همچنین دروس مدیریتی بیشتری که گیلبوا در این راه آموخته است را بشنوید. علاوه بر این، می توانید در مورد تمرکز شرکت بر برابری نژادی، تعامل مدنی و رهبری مبتنی بر اولویت بخشی به مردم در طول دوره پاندمی اطلاعات کسب کنید. کارآفرینان از این رهبر خوش­فکر و دارای آگاهی اجتماعی الهام خواهند گرفت.

Rate this post
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.