۰۲۱-۸۷۷۰۰۹۱۳

Chris Yerbey

Chris Yerbey
۰۵ آبان

کریس یربی در ایالت آلوبامای آمریکا بزرگ شد. او پسری باهوش و اهل ریسک بود از خصایص مهم او که باعث پیشرفت و در نهایت موفقیت او شد این بود که هیچوقت از شکست نترسید و ناامیدی برای او مفهومی نداشت.

در تابستان سال 1997 زمانی که در سال آخر یکی از رشته های مهندسی تحصیل میکرد به این نتیجه رسید که دیگر نمی خواهد به این رویه ادامه دهد. پس از تلاش های شبانه روزی و جستجوی بی وقفه در حیطه ی مشاوره ی کسب و کار و تجارت از شانس خوش شرکتی که در زمینه ی بازیافت فعالیت داشت، را پیدا کرد که رو به ورشکستگی بود و از نظر مالی نیز توان خرید آن را داشت.

او شرکت را خرید و با مشاوره های حاذق و کارآزموده ی خود تواست شرکتی که رو به ورشکستگی بود،دوباره سرپا کند. کم کم شرکت رونق پیدا کرد و یکی از موفق ترین شرکت ها در حوزه ی بازیافت در دنیا شد.

تصمیم بزرگ

من در سال 2010 قبل از اینکه به هلند مهاجرت کنم شرکت بازیافت خودم را داشتم، در حوزه ی بازیافت فلزات کار میکردم و تو این زمینه تجربه و اطلاعات کافی رو پیدا کرده بودم. تو همین دوران که یه پیشرفت نسبی داشتم، دوست دخترم که الان همسرم شده بهم پیشنهاد داد که در کشور خودش یعنی هلند یک شرکت بازیافت تاسیس کنیم! خیلی جای رشد داره. این یک تصمیم بزرگ بود حتی برای من که یک شرکت مشابه توی آمریکا داشتم و نزدیک ترین آدم زندگیم هم اهل اون مرز و بوم بود. خلاصه چون اهل ریسک هستیم انجامش دادیم موفق هم شدیم.

یکی از مهمترین دلایلی که باعث شد هلند رو انتخاب کنم این بود که می تونستم تجارت خودم در سطح جهانی گسترش بدهم یعنی با توجه به موقعیت جغرافیایی که هلند دارد میتوانم هر صبح با کشور های آسیایی که شعبه هایی آسیایی شرکت آنجا هستند و غروب ها با شعبه های آمریکایی شرکت در ارتباط باشم. به این روش کنترل کردن شرکت ها راحتتر و امکان پذیرتر میشود.

راه اندازی استارت آپ

کریس به همراه تیمش در سال 2012 عضو کلوپ Startup Bootcamp هلند که یک برنامه ی اکسلریتور محور است، شدند و بعد از آن Scrap Connection را  تاسیس کرد.

Scrap Connection یک مکانی برای تولیدکنندگان، کارگزاران، بازرگانان و مصرف کنندگان ضایعات فلز و مواد اولیه صنعتی است. او به سرعت شرکت خود را توسعه داد و فناوری را وارد عرصه ی بازیافت کرد.

بعد در هند و پاکستان نیز دفتر تاسیس کرد.  هم اکنونU.S Scrap Connection   هلندیگ آمریکایی با تابعیت هلندی است.برای راه اندازی این استارت آپ هفت نفر به کریس کمک کردن و به گفته ی خود کریس:” پیوستن به یک برنامه ی شتاب دهنده به عنوان یک شرکت فنی کار هوشمندانه ای است زیرا با سرمایه گذاران زیادی روبه رو می شوید و می توانید از منتور ها کمک های حرفه ای بگیرید.”

وضعیت تجاری هلند

از نظر من الان یکی از مناسب ترین زمان ها برای راه اندازی استارت آپ در کشور هلند است. چون نسبت به زمانی که من شروع کردم رایج تر شده  است و خیلی راحت‌تر می توانید به روش عملکرد شرکت های مختلف دسترسی پیدا کنید تا هم نقاط مثبت استارت آپ های موفق و هم نقاط ضعف استارت آپ های ناموفق رو پیدا کرده و با توجه به فیلدی که در آن قرار میگیرید برای یک استارت آپ با ریسک کمتر برنامه ریزی کنید. چیزی که هلند رو نسبت به جاهای دیگر برای من متمایز میکند این است که میشود در این کشور نیرو هایی از کشور های مختلف دنیا بخاطر مهاجر پذیر بودن این کشور پیدا کرد  و کارمندانی فوق حرفه ای را استخدام کنید. مثلا اگر بخواهید 5 نفر پاکستانی، چینی و یا هندی زبان استخدام کنی در این کشور به راحتی امکان پذیر است و این خیلی فوق العاده است.

از طرف دیگر چیزی که من در این کشورتجربه کردم این بود که سرمایه گذاران در زمان شروع استارت آپ من خیلی محتاط بودند و به راحتی برای استارت آپ سرمایه گذاری نمی کردند چون همونطور که میدانید راه اندازی یک استارت آپ کار آسونی نیست و البته کسی که می خواهد استارت آپ راه بندازد به پول نیاز دارد این موضوع قبلاً یکی از ضعف های این کشور محسوب میشد که رفته رفته با بیشتر شدن استارت آپ های موفق در این کشور باعث شد تا سرمایه گذاران به استارت آپ ها راحتتر اعتماد کنند و قدرت ریسکشون بالا رفته است.

دگرگونی در صنعت

Scrap Connection باعث شفاف سازی در صنعت بازیافت مواد اولیه شد. که شرکت های رقیب از این شفاف سازی به شدت ناخشنود بودند چون باعث میشد رقابت خیلی بیشتر و سختتر از قبل بشود. از این رو فروختن این فناوری به شرکت های هلندی که خیلی محافظه کارند در ابتدا کار بسیار دشواری بود.

کریس

ما روز های خوب و سختی را پشت سر گذاشتیم. من دوبار ورشکست شدم و خیلی از کارمندام وقتی دیگه هیچ حقوقی دریافت نکردند از شرکت رفتند ولی من دست از تلاش برنداشتم اون روز ها رو گذروندم و الان تعداد کارکنان شرکت به بالای 3000 نفر رسیده است.این موفقیت را فقط با تلاش کردن و نا امید نشدن به دست آوردم.

برنامه های آینده

تجارت در اروپا بسیار پیچیده تر از تجارت در آمریکا است. آمریکا یک بازار همگن دارد که باعث میشود پتانسیل رشد زیاد تر بشود و پیشرفت سریع تر اتفاق بیفتد.

برنامه ی ما برای آینده این است که ابتدا در آمریکا به صورت اصولی شرکت را گسترش بدهیم بعد در هلند تعداد کارکنان را زیاد تر کنیم تا بتوانیم در دیگر مناطق اروپا و آسیا تجارت خودمان را گسترش دهیم.

پیشنهاد هایی برای کارآفرینان

راه اندازی کسب و کار در کشور هلند بسیار ساده است. فقط کافیست به سمت آن قدم بردارید تا موفق شوید.

اگر شرکتی که می خواهید تاسیس کنید فناوری محور است، پیشنهاد می کنم حتما از برنامه های اکسیلریتوری که در اختیار کارآفرینان قرار میدهند استفاده کنید.

ارگان های متفاوتی در هلند وجود دارند که ایونت ها، ملاقات ها و مشاوره هایی را در اختیار کارآفرینان تازه کار قرار میدهند از آنها حتما استفاده کنید!

سعی کنید در ایونت های مختلف شرکت کنید هرچه بیشتر، بهتر.

بعد از آن مطمئن باشید که تجارت خودتان را می توانید به بهترین شکل راه اندازی کنید.

Rate this post
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.