۰۲۱-۸۷۷۰۰۹۱۳

25 فناوری آینده جهت ایده پردازی استارت آپی

25 فناوری آینده جهت ایده پردازی استارت آپی
۱۹ آذر
ممکن است در دهه آینده در مریخ زندگی نکنیم و یا با جت­پک سر کار نرویم، اما بدون شک دهه آینده با پیشرفت های هیجان انگیزی درعرصه فناوری همراه خواهد بود. در این مقاله، قصد داریم 25 روند اصلی فناوری که به اعتقاد ما شکل دهنده دهه 2020 خواهند بود، را بیان کنیم.

هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی. افزایش توانایی ماشین ها در یادگیری و عملکرد هوشمندانه، دنیای ما را کاملاً متحول می کند. این مسئله نیروی محرک بسیاری از روندهای مشابه دیگر خواهد بود.

اینترنت اشیاء. این به دستگاه­ها و اشیاء «هوشمندی» که به اینترنت متصل هستند و به طور روزافزون بر تعداد آنها اضافه می شود اشاره دارد. چنین دستگاه هایی به طور مداوم در حال جمع آوری و انتقال داده­ها هستند و باعث رشد بیشتر Big Data و AI می شوند.

فناوریهای پوشیدنی و انسانهای تقویت شده. آنچه که با ردیاب­های تناسب اندام آغاز شد، اکنون به صنعت عظیم و گسترده­ای از فناوری پوشیدنی که برای بهبود عملکرد انسان و کمک به ما در برخورداری از زندگی سالم، ایمن و کارآمد طراحی گردیده، تبدیل شده است. در آینده، حتی ممکن است شاهد ادغام انسانها با فناوری برای ایجاد «انسانهای تقویت شده» یا «ترابشر» باشیم.

داده های بزرگ و تحلیل افزوده. داده های بزرگ (Big data) به رشد نمایی مقدار داده­های ایجاد شده در جهان ما اشاره دارد. اکنون به واسطه تحلیل افزوده (تجزیه و تحلیل داده های بسیار پیشرفته که اغلب با استفاده از تکنیک های هوش مصنوعی تقویت می شود)، می توانیم داده های بسیار پیچیده و متنوعی را معنا کرده و با آنها کار کنیم.

فضاهای هوشمند و مکانهای هوشمند. با این گرایش، که ارتباط نزدیکی با اینترنت اشیا دارد، فضاهای فیزیکی مانند خانه ها، ادارات و حتی کل شهرها به طور فزاینده ای به یکدیگر متصل گردیده و هوشمند می شوند.

بلاکچین و دفاتر کل توزیع شده. این روش فوق العاده ایمن برای ذخیره، اعتباربخشی و محافظت از داده ها می تواند بسیاری از جنبه های کسب و کار، خصوصاً تسهیل تراکنشهای قابل اعتماد، را متحول کند.

رایانش ابری و لبه ای. رایانش ابری، که در آن داده ها در رایانه های دیگر ذخیره می شوند و دسترسی به آنها از طریق اینترنت میسر است، به باز کردن داده ها و تجزیه و تحلیل حجم زیادی از اطلاعات کمک کرده است. رایانش لبه ای، که در آن که داده ها در دستگاه های هوشمند پردازش می شوند (مانند تلفن ها)، تجزیه تحلیل داده ها را به سطح بالاتری می رساند.

واقعیت های گسترده دیجیتالی. این روند با در بر گرفتن واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی، حرکت به سمت ایجاد تجربه های دیجیتالی همه جانبه تر را برجسته می کند.

دوقلوهای دیجیتال. دوقلوی دیجیتال، نسخه دیجیتالی از یک شی فیزیکی، محصول، فرآیند یا اکوسیستم واقعی است. این فناوری نوآورانه به ما اجازه می دهد تا به آزمایش آن دسته از تغییرات و تعدیلاتی بپردازیم که انجام آنها بر روی شیء واقعی بسیار گران یا پرمخاطره است.

پردازش زبان طبیعی. این فناوری، که به ماشین ها امکان می دهد زبان انسان را درک کنند، نحوه تعامل انسان با ماشین را به طور چشمگیری تغییر داده است، به ویژه اینکه باعث ایجاد… شده است.

رابط های صوتی و چت­بات ها (ربات های سخنگو). الکسا، سیری، چت باتها – در حال حاضر بسیاری از ما با برقراری ارتباط با ماشین­ها (صرفا از طریق صحبت کردن یا تایپ کردن درخواست خود) کاملاً عادت کرده ایم. در آینده، مشاغل بیشتری تعامل با مشتریان خود را از طریق رابط های صوتی و چت­باتها به انجام خواهند رساند.

دید رایانه ای و تشخیص چهره. وقتی ماشین ها می توانند صحبت کنند، چرا نباید «ببینند»؟ این فناوری به ماشین ها این امکان را می دهد تا جهان پیرامون خود را به صورت بصری تفسیر کنند که مهمترین مثال آن تشخیص چهره است. هرچند در استفاده از این فناوری برای تشخیص چهره، قطعا شاهد کنترل­های بیشتر نظارتی خوایم بود، ولی این فناوری راه به جایی نخواهد برد.

ربات ها و کوبات ها. ربات های امروزی باهوش تر از همیشه هستند و آموخته اند که بدون دخالت انسان به محیط خود پاسخ دهند و وظایفشان را به انجام برسانند. در آینده در برخی صنایع خاص، احتمالاً انسانها در کنار همکاران ربات خود کار خواهند کرد – از این رو اصطلاح کوبات یا رباط همکار برای این نوع ربات­ها انتخاب شده است.

 

خودروهای بدون راننده. دهه 2020 دهه ای خواهد بود که انواعی مختلفی از خودروهای بدون راننده (اتومبیل، تاکسی، کامیون و حتی کشتی) واقعا خودکار شده و به سطح تجاری خواهند رسید. شرایط ویزای استارتاپ کانادا

5G. نسل پنجم فناوری شبکه تلفن همراه، شبکه بی سیم سریعتر، دقیق تر و پایدارتری را در اختیار ما قرار می دهد و از این طریق موجبات پیشرفت در بسیاری از گرایش های دیگر (مثل دستگاه های متصلتر و جریان های غنی­تری ازداده ها) را فراهم خواهد کرد.

ژنومیک و اصلاح ژن. پیشرفت در محاسبات و تجزیه و تحلیل ها باعث ایجاد جهش های قابل توجه و باورنکردنی در درک ما از ژنوم انسان شده است. اکنون، ما در حال تغییر در ساختار ژنتیکی موجودات زنده هستیم (به عنوان مثال، «اصلاح» جهش های DNA که می تواند منجر به سرطان شود).

خلاقیت مشترک ماشینی و طراحیهای تقویت شده. ماشین­ها، به لطف هوش مصنوعی، می توانند کارهای زیادی انجام دهند که از این بین می توان به خلق آثار هنری و طرح های مختلف با استفاده از آنها اشاره کرد. در نتیجه، می توانیم انتظار داشته باشیم که فرایندهای خلاقانه و طراحی به سمت همکاری بیشتر با ماشین ها تغییر مسیر دهند.

سیستم عامل های دیجیتال. فیس بوک، اوبر و اربی­ان­بی (Airbnb) همگی نمونه هایی از پلتفرم های دیجیتال خانوادگی هستند (شبکه هایی که ارتباطات و تبادلات بین افراد را تسهیل می کنند). این روند موجبات تغییر در مدل های تجاری موجود را فراهم کرده و درواقع باعث می شود که بسیاری از مشاغل سنتی به یک مدل مبتنی بر پلت فرم (پلت­­فرم – محور) منتقل شوند یا از آن استفاده کنند.

هواپیماهای بدون سرنشین یا پهبادها. این هواپیماها که از راه دور یا به صورت خودکار هدایت می شوند، چهره عملیات نظامی را تغییر داده اند. اما تأثیر آنها محدود به ماموریتهای نظامی نیست، بلکه این نوع هواپیماها مأموریت های جستجو و نجات، اطفاء حریق، اجرای قانون و حمل و نقل را نیز بر عهده دارند که همه و همه به واسطه فناوری پهپاد (بدون سرنشین) تغییر شکل خواهند یافت. برای هواپیماهای بدون سرنشین مسافری (تاکسی های بدون سرنشین) نیز آماده شوید!

امنیت سایبری و انعطاف پذیری. از آنجا که مشاغل با تهدیدهای جدید و بی سابقه ای روبرو هستند، توانایی جلوگیری و کاهش تهدیدات امنیت سایبری برای موفقیت در دهه آینده حیاتی خواهد بود.

محاسبات کوانتومی. رایانه های کوانتومی که از سرعت غیرقابل تصوری برخوردارند و قادر به حل مشکلات ظاهراً لاینحل هستند، باعث خواهند شد که فناوری پیشرفته فعلی ما چیزی شبیه عصر حجر به نظر آیند. در حال حاضر، کار در محاسبات کوانتومی تا حد زیادی به آزمایشگاه ها محدود شده است، اما به نظر می رسد که در این دهه اولین رایانه کوانتومی تجاری موجود را در بازار ببینیم. مشاهده مزایای ویزای استارتاپ کانادا

اتوماسیون فرآیند رباتیک. این فناوری برای اتوماسیون فرآیندهای ساختاری و تکراری کسب و کار و همچنین آزاد کردن نیروی انسانی کارگر جهت تمرکز بر کارهای پیچیده تر و دارای ارزش افزوده بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این بخشی از یک تغییر گسترده به سمت اتوماسیون است که هر صنعتی را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

شخصی سازی انبوه و ریزلحظه­ ها. همانطور که انتظار می رود، شخصی سازی انبوه توانایی ارائه محصولات یا خدمات کاملاً شخصی در مقیاس جمعی است. در همین حال، اصطلاح «ریزلحظه ها» اساساً به معنای پاسخگویی به نیازهای مشتری در هر لحظه است. هر دو توسط فناوری هایی مانند AI ، Big Data و تجزیه و تحلیل امکان پذیر شده اند.

چاپ سه بعدی و چهاربعدی و ساخت مواد افزودنی. اگرچه ممکن است به نظر برسد که چاپ سه بعدی و چهاربعدی در مقایسه با دیگر گرایش ها از تکنولوژی پایین­تری برخوردار است، اما کاربردهای آن بسیار گسترده تر خواهد بود؛ و اگر با گرایش هایی مانند شخصی سازی انبوه ترکیب شود، دگرگونیهای بسیاری را موجب خواهد شد.

فناوری نانو و علم مواد. توانایی روزافزون ما در درک مواد و کنترل ماده در مقیاس کوچک باعث تولید مواد و محصولات جدید و مهیج مانند نمایشگرهای خم شونده می شود.
– فناوریهای پوشیدنی شامل دستگاههای الکتریکی هوشمند (ادوات الکترونیکی مجهز به میکرو کنترولر) هستند که نزدیک یا روی سطح پوست قرار می‌گیرد. این دستگاه توانایی شناسایی و جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و انتقال اطلاعات را دارد. به‌طور مثال می توانند اطلاعات علائم حیاتی بدن موجود زنده یا هر نوع اطلاعات محیطی دیگر را بلافاصله در اختیار کاربر قرار دهند.
-ریزلحظه ها یا میکرومومنت ها. به دلیل وجود تلفن های هوشمند و فراگیر شدن استفاده از آنها، میکرومومنت ها میتوانند در هر لحظه و هر جایی اتقاق بیافتند. زمانی که مشتریان جستجویی را از طریق موبایل انجام میدهند انتظار دارند برند یا سایت شما در سریعترین زمان ممکن پاسخ مناسب را در اختیار آنها قرار دهد. ریز لحظه ها نقاط ارتباط شما با مشتریان هستند. از اتصال این نقاط مسیر ارتباط با مشتری شکل گرفته و تا پایان راه که خرید از شما و رضایت مشتری است، ادامه می یابد.
Rate this post
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.