ارزش افزوده

ارزش افزوده مقدار اضافه‌شده به ارزش یک محصول یا خدمات می‌باشد که برابر با تفاوت بین هزینه آن و مقدار دریافت‌شده آن در هنگام فروش است. دستمزد، مالیات و غیره از ارزش افزوده کسر می‌شود تا سود را مشخص کنند.

ارزش افزوده را می‌توان به‌عنوان تفاوت بین قیمت نهایی فروش محصول خاص و ورودی‌های (Input) مستقیم و غیر مستقیم مورد استفاده در ساخت یک محصول خاص تعریف کرد.

در بازاریابی، ارزش افزوده چیزی است که محصول را برای مشتریان جذاب‌تر می‌کند و مشتری چیزی را که برایش ارزشمند است دریافت می‌کند. درک و شناخت مشتریانتان و اینکه چه چیزی برای آن‌ها اهمیت دارد، کلید تصمیم‌گیری دربارۀ چیزی است که می‌توانید به‌عنوان ارزش در اختیار آن‌ها قرار دهید.

برای یک شرکت امکان‌پذیر است که با استفاده از ارزش افزوده، پیشنهادهای متفاوتی نسبت به رقبا ارائه دهد و در نتیجه سهم بازار را به دست گیرد. به‌عنوان مثال: یک آژانس مسافرتی آنلاین، یک خط تلفن ثابت ۲۴ ساعته را برای سؤالات مرتبط با سفر در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. این امر ممکن است موجب شود مشتری تمایل به پرداخت هزینه بالاتری برای سفر برای این سرویس اضافی داشته باشد. یا مثلاً یک تولید‌کننده خودرو، برای خریداران خودرو یک ضمانت‌نامه اضافی در برابر پوسیدگی خودرو ارائه می‌دهد؛ این ارزش افزوده می‌تواند مشتری را مجاب کند که ترجیح دهد از این برند خودرو خریداری کند.

یک کسب‌وکار از طریق راه‌های زیر می‌تواند ارزش افزوده ایجاد کند:

  • ساخت یک نام تجاری (برند): شهرت یک کسب‌وکار به دلیل کیفیت یا ارزش و… که مشتریان حاضرند به خاطر آن پول پرداخت کنند.
  • ارائه خدمات عالی: کیفیت بالا، خدمات شخصی قابل توجه و… می‌تواند تفاوت بین دستیابی به یک قیمت بالا یا متوسط را ایجاد کند.
  • مزایا و ویژگی‌های محصول: به‌عنوان مثال قابلیت‌های اضافی در نسخه‌های مختلف نرم‌افزار می‌تواند یک فروشنده نرم‌افزاری را قادر سازد که قیمت بالاتری را برای محصولش مشخص کند.
  • راحتی: مشتریان اغلب حاضرند برای محصولی که به‌طور مستقیم می‌توانند خریداری کنند یا باعث صرفه‌جویی در زمان آن‌ها می‌شود، پول بیشتری پرداخت کنند.

ارزش افزوده

مواردی که به‌عنوان ارزش افزوده می‌توانیم در اختیار مشتریان قرار دهیم:

۱. حمل‌ونقل رایگان (Free Shipping)

حمل‌ونقل رایگان چیزی است که می‌تواند برای مشتریان بسیار جذاب باشد و می‌تواند این تفاوت را ایجاد کند که آیا از شما خرید کنند یا از رقبایتان. اکثر اوقات شرکت‌ها نرخ‌های حمل‌ونقل با تخفیف بسیار دریافت می‌کنند بنابراین با در اختیار گذاشتن پیشنهاد حمل‌ونقل رایگان، درآمد زیادی از آن‌ها کسر نمی‌شود به‌ویژه اگر شما یک معیار نقطه خرید معین برای دریافت حمل‌ونقل رایگان را تعیین کنید.

۲. تخفیفات و پاداش مراجعه (Discounts and Referral Rewards)

یکی دیگر از موارد ارزش افزوده این است که به مشتری برای سفارش بعدی خود، به‌عنوان بخشی از دریافت سفارشش، تخفیفی ارائه دهیم. اگرچه این به لحاظ فنی موجب کاهش درآمد می‌شود، اما می‌تواند به سفارش‌های آینده منجر شود و منجر به افزایش وفاداری به برند شما شود. علاوه بر این، ارائه تخفیف یا کوپن به کسانی که مشتری را به شما ارجاع می‌کنند کمک می‌کند تا پایه مشتری خود را گسترش دهید. در بلندمدت، این می‌تواند بسیار مؤثرتر از به دست آوردن درآمد در کوتاه‌مدت باشد.

۳. اقلام کمکی (Collateral Materials)

این می‌تواند شامل دستورالعمل‌های عمیق در مورد نحوه استفاده از محصولات، نکات و ترفندهای استفاده، تمیز کردن و آماده‌سازی و پیشنهادها برای استفاده‌های دیگر از محصول شما باشد که مشتری ممکن است فکر نکرده باشد. شما همچنین می‌توانید متنی برای توضیح به مشتری، عکس از نحوه راه‌اندازی محصول و حتی دستورالعمل‌ها را در اختیار مشتریانتان قرار دهید. چاپ این موارد برای شما حداقل هزینه است و می‌تواند ارزش افزوده لازم برای ایجاد مشتریان وفادار باشد.