شما با خواندن این مقاله، مفهوم موفقیت را در قالب‌های مختلف درک کرده و در آخر می‌توانید مفهوم موفقیت را در زندگی شخصی خود پیاده کنید. همچنین به مفاهیم زیر دست پیدا خواهید کرد:

 • تعریف خود را از موفقیت شرح دهید؛
 • چگونگی پیاده‌سازی موفقیت در زندگی روزانه؛
 • تمرینی ساده برای اجرای موفقیت؛
 • درک مفاهیم متعدد از موفقیت.
 1. دستیابی به یک عمل در یک دوره مشخص از زمان یا در یک پارامتر مشخص را موفقیت گویند. همچنین موفقیت را می‌توان انجام دادن و کامل کردن یک هدف یا رسیدن به هدف، معنا کرد. موفقیت را می‌شود آنقدر گسترش داد تا تمام یک پروژه را دربر گیرد یا حتی آنقدر محدود شود که یک جزء از پروژه‌ای یا وظیفه‌ای را شامل شود. موفقیت را می‌توان در محل کار یا در زندگی فردی به دست آورد.
 2. موفقیت، اصطلاحی است که برای توصیف شخصی که اهداف شخصی، مالی و شغلی خود را به دست آورده است، به کار می‌برند.

موفقیت درواقع نتیجه گرفتن از کارهایی است که مهم هستند و درعینِ‌حال انجام کارهایی است که برای شما معنی‌دار بوده و به دیگران کمک می‌کند. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که وقتی ما باور داریم عمل ما یک تفاوت مثبت در دنیا به وجود می‌آورد، انگیزه بیشتری داریم تا نتایج بهتری را به دست آوریم.

موفقیت

در ادامه مقاله به تمرینی ساده می‌پردازیم

اینکه موفقیت را فقط در ذهن خود معنی کنید، جواب نمی‌دهد چون شما به صورت ناخودآگاه آن تعریف خود را تغییر می‌دهید تا با شرایط فعلی شما سازگار شود بجای اینکه دیدگاه احتمالات آینده را ایجاد کنید و به حفظ آن بپردازید. باید آن را روی کاغذ بنویسید در این صورت شما همیشه می‌توانید آن را با نوشتن مجدد تغییر دهید، اما باید مکتوب شود تا آن را به واقعیت تبدیل کنید. این امر شما را مجبور می‌سازد تا ذهنْ ناخودآگاه نسبت به آن متعهد شود. نوشتن تعریف شما از موفقیت بر روی کاغذ چندین فرآیند فیزیکی و عصبی را فعال می‌کند که شما را در رسیدن به موفقیت نزدیک‌تر می‌کند. اولین فرآیند با استفاده از انگشتان دست خود برای نوشتن ایجاد می‌شود. روند حرکت دست‌ها و انگشتانتان در سراسر صفحه، روابط فضایی را در مغز ایجاد می‌کند که حاکی از اهمیت می‌باشد. نوشتن همچنین باعث می‌شود حافظه کاری شما فعال شود و از منابع مغزی خود بیشتر استفاده کنید. با نوشتن، شما به مغز خود می‌گویید این چیز مهمی است که باید به یاد آورد و بر روی آن تمرکز کند.

تعریفی که از موفقیت می‌نویسید به شما در تنظیم اولویت‌های شما کمک می‌کند. وقتی که روز خود را شروع می‌کنید به آن مراجعه می‌کنید و باید فعالیت‌هایی را در اولویت خود قرار دهید و انجام دهید که از تعریف شما از موفقیت پشتیبانی می‌کند. می‌توان نتیجه گرفت که شما فقط باید فعالیت‌هایی را انجام دهید که تعریف شما از موفقیت را پشتیبانی می‌کنند. این قطعاً چیزی است که می‌تواند به شما انگیزه و اشتیاق دهد.

وقتی که تعریف خود را از موفقیت نوشتید، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. تحقیقاتی توسط دکتر گیل متیوز (Dr. Gail Mathews) از دانشگاه دومینیکن کالیفرنیا (Dominican University of California) نشان می‌دهد که به اشتراک‌گذاری اهداف خود با دوستان و دیدار با آن‌ها در هفته، به‌طور قابل توجهی می‌تواند شانس شما را برای دستیابی به آن اهداف افزایش دهد. این موضوع برای موفقیت نیز صدق می‌کند. به اشتراک گذاشتن تعریف شما از موفقیت با دوستانتان و داشتن مکالمه‌ای ساده راجع به برنامه‌ها و چالش‌ها، فرصت‌های شما و فرصت‌های آن‌ها را برای موفقیت، افزایش می‌دهد.

باتوجه به تعاریف مختلفی که از موفقیت شده است، با استفاده از کلمات کلیدی استفاده‌شده در هر تعریف، در اینجا تعاریف را به یک یا چند مفاهیم نماینده دسته‌بندی می‌کنیم:

 1. برترین مفهوم ذکرشده رضایت است، که شامل خشنودی و تحقق است.
 2. دومین مفهوم، دیگران است که شامل ساختن روابط مثبت و ایجاد یک جهان بهتر می‌باشد.
 3. سومین مفهوم، دستیابی (پیشرفت) است که شامل رسیدن به اهداف می‌باشد.
 4. چهارمین مفهوم، خوشحالی و شادی می‌باشد.

می‌خواهید موفقیت را از بعد‌های مختلف ببینید؟ به ادامه این مقاله توجه کنید.

موفقیت

مثال‌هایی از تعریف و مفهوم موفقیت

 • «موفقیت، آرامش ذهن است که نتیجه مستقیم از رضایت از خود در دانستن این‌که تمام تلاشتان را برای انجام بهترین کار کرده‌اید تا بهترینی شوید که قادر به شدن آن هستید». جان وودن (John Wooden)
 • «موفقیت خشنود، خوشحال و راضی شدن از کسی که هستید، می‌باشد و فرد به‌طور مداوم تلاش می‌کند و خود را به چالش می‌کشد تا به بهترین فردی که می‌تواند، تبدیل شود».
 • «موفقیت این است که در پایان هر روز متوجه بشویم بهترین کار را انجام داده‌ایم و تأثیر مثبتی بر روی کسانی که در اطرافمان بوده‌اند، گذاشته‌ایم».
 • «برای من، داشتن یک زندگی موفق توانایی انجام دادن کارها به تنهایی است و اینکه همیشه کسی وجود ندارد که کاری برای من انجام دهد. این رسیدن به اهداف خودم برپایه شرایط و شیوه خودم است». دانش‌آموز دبیرستان با اختلال تحرک
 • «تعریف من از موفقیت، دستیابی به رضایت واقعی از خود است تا بتوانم در مورد وضعیت گذشته، حال و آینده خود احساس شادی و آرامش کنم».
 • «موفقیت، رضایت شخصی از تمام تلاش کردن‌ها و توانایی شما بدون توجه به وظیفه یا نتیجه است».
 • «تعریف من از موفقیت این است که رشد و اشتیاق را در تمام فعالیت‌های من، روابطم و شخص خودم تقویت کند».
 • «موفقیت، یک احساس آرامش ذهنی و شادی واقعی که براساس تحقق یافتن توانایی‌های فرد، ایجاد شده است». باب برگ (Bob Burg)
 • «برای من موفقیت در مورد ایجاد یک نقش مثبت در جهان و به اشتراک گذاشتن بهترین خود من است».
 • «موفقیت، استفاده از بهترین فرصت‌هایی است که به ما داده می‌شود برای انجام کارهای خوب برای خود و کسانی که در اطراف ما هستند».
 • «موفقیت؟ معنی ساده‌ای دارد: خوشحال باش». دانش‌آموز دبیرستان با ناتوانی در یادگیری
در م

نوشته های درپیوند

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.