یک کانال توزیع چیست

کانال توزیع قسمتی از زنجیره کسب‌وکار است که از طریق آن یک کالا و یا سرویس به مصرف‌کننده نهایی می‌رسد. کانال توزیع می‌تواند شامل عمده‌فروشان، خرده‌فروش‌ها، توزیع‌کنندگان و حتی اینترنت باشد. کانال‌های مستقیم به دو شکل مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شوند: کانال مستقیم به مصرف‌کننده این اجازه را می‌دهد تا محصولش را از تولیدکننده بخرد و کانال غیرمستقیم به مصرف‌کننده این فرصت را می‌دهد تا از یک عمده‌فروش یا خرده‌فروش خریدش را انجام دهد.

تجزیه و تحلیل کانال توزیع

کانال توزیع مسیری است که همه کالاها و خدمات باید برای رسیدن به مصرف‌کننده موردنظر از آن گذر کنند. در مقابل، روش پرداخت از مصرف‌کننده نهایی به فروشنده اصلی را شرح می‌دهد. کانال‌های توزیع می‌توانند کوتاه یا طولانی باشند و به تعداد واسطه‌های مورد نیاز برای ارائه محصول یا سرویس وابسته‌اند.

بااین‌حال، کالاها و خدمات گاهی از طریق کانال‌های چندگانه به مصرف‌کنندگان منتقل می‌شوند: ترکیبی از مدت کوتاه و طولانی. باوجود اینکه افزایش تعداد روش‌هایی که مصرف‌کننده می‌تواند به کالا دسترسی داشته باشد می‌تواند به افزایش فروش منجر شود، این امر می‌تواند یک سیستم پیچیده ایجاد کند که گاهی مدیریت توزیع را با مشکل روبه‌رو کند. به‌علاوه، هر چه کانال توزیع طولانی‌تر باشد، سود کمتری از محصول نصیب تولیدکننده می‌شود چرا که هر واسطه در این بین هزینه خودش را طلب می‌کند.

سه نوع از کانال‌های توزیع

درحالی‌که یک کانال توزیع گاهی می‌تواند بی‌پایان به نظر برسد، سه نوع کانال اصلی وجود دارد که همگی شامل ترکیبی از تولیدکننده، عمده‌فروش، خرده‌فروش و مصرف‌کننده نهایی هستند.

اولین کانال که طولانی‌ترین کانال است شامل تولیدکننده، عمده‌فروش، خرده‌فروش و مصرف‌کننده است. صنعت نوشیدنی‌ها، نمونه کاملی از این کانال توزیع طولانی است. در این صنعت، به لطف قوانین خاص محدودکننده، یک کارخانه تولید نوشیدنی نمی‌تواند مستقیماً به یک خرده‌فروش چیزی بفروشد. در این مورد به‌واسطه یک سیستم سه مرحله‌ای کار به انجام می‌رسد، به این معنی که قانونْ از کارخانه می‌خواهد تا برای اولین بار محصول خود را به یک عمده‌فروش بفروشد که بعد او هم به یک خرده‌فروش بفروشد؛ و در آخر خرده‌فروش محصول را به مصرف‌کننده نهایی می‌فروشد.

کانال دوم موردی است که تولیدکننده مستقیماً جنس را به خرده‌فروش می‌فروشد تا آن هم محصول را به مصرف‌کننده نهایی بفروشد. این بدان معنی است که کانال دوم فقط یک واسطه دارد. به‌عنوان مثال، شرکت Dell، به این امر مشهور است که محصولات خود را به‌طور مستقیم به خرده‌فروش‌های مشهور مانند Best Buy بفروشد.

سومین و آخرین کانال، مدلِ مشتری ـ مصرف‌کننده است که در آن تولیدکننده محصول خود را به‌طور مستقیم به مصرف‌کننده نهایی می‌فروشد. آمازون با استفاده از پلت فرم مخصوص خود برای فروش کتاب‌خوان Kindle به مشتریانش مثالی از یک مدل مستقیم است. این کوتاه‌ترین کانال ممکن توزیع است.

کانال توزیع
 
در ک

نوشته های درپیوند

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.